Coinbase ve Circle, USD Coin (USDC) ile ilgili önemli değişikliklere gidiyor.

USDC, başlangıçta Coinbase ve Circle tarafından oluşturulan Centre konsorsiyumuyla yönetilecek şekilde piyasaya sürülmüştü. USDC, beş yıl boyunca böyle yönetilirken iki şirketin Centre gibi ayrı bir yönetim organına artık ihtiyaç duyulmadığı konusunda anlaştıkları bildirildi.

Centre’ın varlığı sonlandırılıyor

Circle’dan yapılan açıklamada, “Centre, artık bağımsız bir kuruluş olarak varlığını devam ettirmeyecek. Circle, USDC’nin ihraççısı olarak kalmakla beraber Centre’ın yönetim ve operasyon sorumluluklarını kendi bünyesine taşıyacak.” denildi.

Coinbase, Circle’dan hisse alıyor

Coinbase ise anlaşma karşılığında Circle’dan özsermaye hissesi alacak. Coinbase ve Circle’ın USDC rezervlerinden faiz geliri elde etmeye devam edecekleri kaydedildi.

6 blok zincirine genişleyecek

USDC için bir başka önemli gelişme ise sabit coin’in altı yeni blok zincirine genişletilmesi olacak. Açıklamada, USDC’nin eylül ve ekim ayları arasında altı blok zincirinde daha kullanıma sunulacağı belirtildi fakat bunların hangi ağlar olduğu bilgisi verilmedi. Geçtiğimiz eylül ayında Circle, USDC’yi Arbitrum, Cosmos, Near, Optimism ve Polkadot’ta kullanıma sunmayı planladığını açıklamıştı. O günden bugüne sabit coin, Arbitrum’da kullanıma girdi fakat henüz diğer zincirlerle entegre edilmedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl