USDC ihraççısı Circle, Xapo Bank ile anlaştı: SWIFT baypas ediliyor!

En büyük ikinci sabit coin konumundaki USDC'nin ihraççısı konumundaki Circle şirketi, Cebelitarık merkezli Xapo Bank ile anlaşma yaptı. Banka bundan sonra USDC tutan müşterilerine 1'e 1 oranda ABD doları verebilecek.

Xapo Bank yaptığı açıklamayla Circle şirketiyle ortaklık kurduğunu ve USDC karşılığında 1’e 1 oranda müşterilerine ABD doları vereceğini duyurdu. Bu durum, USDC ile işlem yapacak olan kişilerin de bankacılık ödeme sistemi olan SWIFT’i baypas etmeleri demek…

Banka ayrıca, mevduat sahiplerine de USDC karşılığında %4.1’lik de yıllık faiz verecek. Xapo’nun açıklamasında ayrıca, bankanın müşteri mevduatlarını kullanarak hiçbir şekilde kredi vermediği ya da mevduatların sadece bir bölümünü tutmadığı belirtilirken, fonların nakit ve kısa vadeli likit varlıklarda tutulduğu bilgisi verildi. Xapo tüm bu işlemler için müşteri başına da yıllık 150 dolarlık ücret alacak.

Banka bu geliştirmesiyle olarak yaptığı açıklamada ayrıca “Mevcut USDC hizmetlerine ek özellikler ekleyerek Xapo Bank, üyelerin maliyetli ve zaman alan SWIFT ödemelerini baypas etmesine ve bunun yerine hiçbir ücret ödemeden sabit coin aracılığıyla para yatırmasına ve çekmesine olanak tanıyor” ifadelerini kullandı.

Circle şirketinin bu adımındaki en önemli sebeplerden biri de, bankanın 3.3 milyar dolarlık mevduatının, iflas eden Silikon Vadisi Bankası’nda kalmış olması… Dün ABD medyasında yer alan haberlerde de, birçok kripto para şirketinin başta İsviçreli olmak üzere Avrupalı bankalarla çalışmak istediği belirtilmişti.

ABD’de yaşanan bankacılık krizi esnasında USDC 1 dolara olan fiyat dengesini kaybetmiş ve 0.85 dolara kadar düşmüştü. ABD devlet kurumlarının müdahalesinden sonra ise bankalara verilen güvenle birlikte USDC yeniden dengesini sağlamıştı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl