USDC ihraççısı Circle Fransa’da 2 kripto lisansı için başvurdu

ABD'deki bankacılık krizinde büyük sorunlar yaşayan ve USDC'nin 0.85 dolara kadar düşmesine engel olamayan Circle şirketi, büyüme adımları çerçevesinde Fransa'da iki adet kripto varlık lisansı için başvuruda bulundu.

fransa-meclis

ABD merkezli Circle şirketi, Avrupa’nın en önemli kripto para ülkesi olarak görülen Fransa’da iki kripto lisansı için başvuruda bulundu. Şirketin başvuruları elektronik para kurumu lisansı ve dijital varlık hizmet sağlayıcısı lisansı için yapıldı.

UEDC’nin yanında EUROC de olacak

Başvuru şirket tarafından da açıklanırken, Fransız regülatörün onay vermesi durumunda USDC ve euro destekli sabit coin EUROC, bundan sonra Fransız vatandaşlarına Circle tarafından sunulabilecek. Circle CEO’su Jeremy Allaire de başvurularla ilgili yaptığı açıklamada, “Avrupa’daki büyüme stratejimiz bakımından bu başvurular ve Fransa çok önemli. Büyüme adımlarımızda gaza bastık” dedi.

Hatırlanacağı üzere Fransa’da meclis son olarak kripto paralar konusunda daha sıkı kurallar getirilen bir yasayı kabul etmişti. Bu yasa değişikliği, önümüzdeki yıllarda devreye girmesi beklenen ve MiCA olarak da bilinen Kripto Varlıklarda Piyalasar yasası için bir hazırlık olarak görülüyor.

ABD’deki son bankacılık krizinde SVB’de 3.3 milyar dolarlık mevduatı bulunan Circle şirketi yaşanan krizde zor zamanlar geçirmiş ve USDC’nin dolara olan dengesi 0.85’e kadar inmişti. USDC’nin piyasa değeri de 45 milyar dolardan birkaç gün içinde 39 milyar dolara düşmüştü. Circle ile birçok ortaklığı bulunan Coinbase borsası da, dolar işlemlerini hafta sonu itibarıyla kapamak zorunda kalmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl