Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

USDC ihraççısı Circle şirketi halka açılıyor

Stabil kripto para USD Coin’i (USDC) ihraç eden şirket olan Circle, SPAC olarak da bilinen "Birleşme Amaçlı Ortaklık" ile halka açılma kararı aldığını açıkladı. Yapılan anlaşma ile şirketin değeri 4,5 milyar dolar oldu.

Circle, halka açık olan bir “Birleşme Amaçlı Ortaklık” şirketi olan Concord Acquisition aracılığıyla halka açılma kararı aldı. Circle’ın Concord ile olan bu anlaşmasının yılın 4. çeyreğinde tüm hatlarıyla tamamlanması bekleniyor.

Circle’ın kurucu ortağı olan Jeremy Allaire, şirketteki CEO’luk görevine devam edecek. Concord yönetim kurulu başkanı Bob Diamond ise Circle yönetim kuruluna katılacak.

Ödeme şirketi hatırlanacağı üzere Mayıs ayı sonunda Fidelity Management, FTX, Digital Currency Group, Marshall Wace, Willett Advisors gibi devlerin içinde bulunduğu şirketler grubundan toplamda 440 milyon dolarlık yatırım almıştı. Bu anlaşmanın ardından ise Circle sözcüsü şirketin değeri hakkında sorulan soruları cevapsız bırakmıştı.

2023 yılında dolaşımda 190 milyar dolar beklentisi…

SPAC anlaşmasıyla ilgili yapılan bir sunum ise büyümenin nerelere gelebileceğini göstermesi açısından çok önemli. Sunuma göre; 2023 yılı itibariyle USDC’nin dolaşımdaki miktarının 190 milyar dolar, yani bugünkü değerin 7,3 katı olması bekleniyor.

USDC’nin arkasındaki devler artık halka açık

Cirle’ın halka açılması, USDC’nin arkasındaki iki dev şirketin de herkese açık piyasalarda işlem görmesini sağlayacak. USDC’nin arkasındaki bir diğer şirket olan ABD’li kripto para borsası Coinbase de Nisan ayında Nadaq borsasında listelenmeye başlamıştı. Bitcoin fiyatı da, bu dönemde 65 bin dolara yaklaşarak zirve yapmıştı.

USDT’den daha güvenli görülmeye başlandı

En büyük sabit coin olan USDT’nin ihraççısı olan Tether şirketinin davalarla başının dertte olması, son dönemde USDC’nin büyük ilgi görmesine ve ona güven duyulmasını sağladı. Boğa sezonu öncesi 2 milyar dolar değerde olan USDC’nin bugünkü piyasa değeri ise 26 milyar dolardan fazla… USDT’nin piyasa değeri ise yaklaşık 63 milyar dolar.

Geliştirmeler de tüm hızıyla devam ediyor

Piyasa değerinin artmasının yanısra USDC’de teknik gelişmeler de tüm hızıyla devam ediyor. USD Coin, 1 Temmuz itibariyle Tron ağında da kullanılmaya başlanmıştı. Bu hamlenin, en büyük ikinci sabit coin’i Asya pazarında da daha rahat kullanılabilir bir duruma getirmesi bekleniyor. Coin’in diğer ağlar için entegrasyon çalışması da devam ediyor.

Üst üste USDC bazlı ürünler…

USDC ayrıca, kripto para piyasalarına çok daha büyük finansal şirketleri çekebilecek olan bir tasarruf ürününü de sundu. Buna göre; borç verme platformu Compound, fintech firmalarının, USDC mevduatlarına %4 faiz vermeye başladı. Daha fazla tüketici bazlı ve buna benzer bir ürün de bu adımdan kısa süre sonra Coinbase tarafından piyasaya sürüldü.

“Blokzincir finansı küresel finansal sistemin bel kemiği oldu”

Circle Kurucu ve CEO’su Jeremy Allaire konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Neler yaptığımıza baktığımızda, önümüzde inanılmaz fırsatların olduğunu görüyoruz. Tüm dünyada büyümek ve çok hızlı büyümek için büyük fırsatlar var. Mühendislik ve ürün geliştirmeye çok ciddi şekilde yatırım yapıyoruz. Blokzincir finansı küresel finansal sistemin bel kemiği oldu.” dedi.

Concord şirketi ise, son yıllarda finansal sektördeki olası satın almalar ve diğer yatırımlar için bir araya gelen birkaç eski Wall Street çalışanı tarafından yönetiliyor. Şirketin şu anki yönetim kurulu başkanı Diamond, finansal kriz döneminde Barclays’in CEO’suydu ve 2012 yılında buradan istifa etmişti. İstifa sebebi olarak, Barclays personelinin küresel para piyasası oranlarını manipüle etmeye yardım ettiğinin iddia edildiği Libor skandalı gösterilmişti.

Faiz oranlarının, bazı bankalarca manipülasyon amaçlı bildirildiği yönünde şüphelerin oluşması sonucunda 2012 yılında Libor’a ilişkin uluslararası bir soruşturma başlatılmıştı.Soruşturma esnasında içinde Barclays’in de olduğu birçok bankanın, oranları manipüle ettiği ortaya çıkmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl