USDC ihraççısı Circle’dan banka olma yönünde büyük adım geliyor

Daha önce, sene sonu bir SPAC anlaşması vasıtasıyla halka açılmayı plânladığını duyuran USDC ihraççısı Circle şirketi şimdi de ticari bir banka olmayı hedeflediğini duyurdu. Uzmanlar ise Circle'ın bu tür bir onay almasının onu, Anchorage gibi kripto para bankacılığı yapan şirketlerin çok ötesine taşıyacağını belirtiyorlar.

İkinci en büyük sabit kripto para USDC’nin ihraççısı olan Circle şirketi halka açılma plânlarını duyurmasından kısa süre sonra şimdi de, ulusal bir ticari banka olmayı hedeflediğini belirten bir açıklama yaptı.

Circle’ın başvurusunun onaylanması durumunda oluşacak dijital para bankası; FED, ABD Hazine Bakanlığı, Para Kontrol Ofisi (OCC) ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) kontrolünde faaliyet gösterecek.

Hatırlanacağı üzere, OCC daha önce de Anchorage gibi bazı kripto para saklama hizmetleri sunan şirketlere ulusal kripto para bankası onayı vermişti ancak uzmanlar, Circle’ın alacağı bir onayın, diğerlerinin çok ötesinde olacağını belirtiyor.

Şirketten konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada da şu ifadeler kullanıldı:

“Bizler bu yolculuğumuza, özel sektörün içinde bulunan, büyük ölçekli dijital dolar sektörünün getirdiği avantajları ve riskleri en iyi şekilde yönetmek isteyen, Başkan’ın Çalışma Grubu’yla birlikte hareket eden ABD finans regülatörleriyle birlikte çıkıyoruz”

Halka arz olacaklarını açıklamışlardı

Circle bir SPAC anlaşması vasıtasıyla sene sonu halka açılmayı plânlıyor. Bu adım Circle’ın piyasa değerini de 4,5 milyar dolar yapacak. Circle’ın çıkardığı ve USDT’den sonra en büyük ikinci sabit coin olan USDC’nin piyasa değeri 1 Ocak tarihinde 4 milyar dolardı. Bugün ise bu rakam yaklaşık 27 milyar dolar. Yani USDC sene başından bu yana 6 kattan fazla büyüme gösterdi. USDT ise yılbaşından bu yana sadece 2 kat büyüme gösterdi ve toplam değeri de 62 milyar dolar civarında…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl