USDC’de çok önemli değişiklik: Arkasında sadece nakit ve devlet tahvili olacak

En büyük ikinci sabit coin olan USDC'nin rezervlerinin sadece nakit ve ABD devlet tahvillerine dönüştürülebileceği açıklandı. USDC'inin ihraççısı olan Circle şirketi, Temmuz ayında kripto paranın arkasındaki rezervleri açıklamıştı ve bunlar arasında ABD’de yabancı bir banka tarafından verilen mevduat sertifikalarından finansman bonolarına, belediye tahvilleriyle kurumsal tahvillere kadar birçok varlık bulunuyordu. Şirket şimdi ise bu politikada yeniden değişikliğe gittiğini açıkladı.

Arkasında Coinbase ile Circle’ın da olduğu Center organizasyonunun ihraç ettiği USDC’lerin tüm rezervlerinin, tamamen nakitten ve kısa dönemli ABD tahvillerinden oluşacağı açıklandı.

Yapılan bu hamlenin, USDC’nin çevrilebileceği varlıkların çeşitlendirildiği ve bu varlıkların detaylı şekilde yayınlandığı Temmuz ayındaki duyurudan bir aylık kısa bir süre sonra gelmesi de dikkat çekti. Centre’ın denetim kuruluşu olan GrantThornton, Temmuz ayında USDC’nin o dönem 22 milyar dolar olan rezervleri için yatırım portföyünü açıklamıştı.
Raporda devlet tahvilleri ve nakde ek olarak, yüzde 13’lük kısım Yankee mevduat sertifikası (ABD’de yabancı bir banka tarafından verilen mevduat sertifikası), yüzde 5’i özel sektör borçlanma araçları, yüzde 9’u finansman bonosu ve yüzde 0.2’si de belediye tahvilleri ile ABD kurumlarından oluşuyordu.

Coinbase de USDC’nin tanımını değiştirmişti

Hatta Temmuz ayındaki bu açıklamadan sonra, USDC’nin arkasındaki konsorsiyumun içinde bulunan Coinbase de, kendi internet sitesindeki USDC tanımında değişikliğe gitmiş ve her USDC’nin bir banka hesabındaki 1 dolar tarafından desteklendiğine yönelik anlatımı kaldırmıştı. Ancak USDC’nin varlıklarındaki bu çeşitlilik Eylül ayından itibaren kaldırılacak ve tamamen nakit ve devlet tahvillerine dönülecek.

“Mayıs 2021’de başlayan değişiklikler Eylül ayını geçmeyecektir”

Coinbase yöneticilerinden Emily Choi da yaklaşık 4 saat önce attığı tweet’te şu ifadeleri kullandı:

“USDC dayanak varlıklarının Eylül 2021’den itibaren nakit ve kısa dönemli ABD devlet tahvillerinden oluşacaktır. USDC reervlerine karşı olan yaklaşımımız budur. Circle, Temmuz ayında, Mayıs ayının raporunu paylaştığı zaman, (çok daha çeşitlendirilmiş bir yatırım havuzumuz vardı), web sitemizdeki değişiklikleri çok daha hızlı yapmalıydık. Biliyoruz ki, Coinbase’de birçok kişi USDC alıyor ve biz daha önce USDC’nin banka hesapalrındaki her 1 dolar tarafından desteklendiğini yazmıştık. Bu hatanın sorumluluğunu alıyoruz. Sonuç olarak, USDC için olan yatırım portföyümüzde, Mayıs 2021’de başlayan değişiklikler Eylül ayını geçmeyecektir. Circle ile birlikte Center da, USDC yatırımlarının Eylül ayı sonuna kadar daha muhafazakar bir yatırım profiline geri dönmesini sağlayacak. Çok daha net olmak gerekirse önümüzdeki 2 ayın (Haziran ve Temmuz) raporları yine çeşitlendirilmiş bir portföyü gösterecektir. Bu durum Ağustos ayı itibariyle değişecektir. USDC’nin benimsenme oranındaki artıştan mutluyuz. USDC, sabit coin dünyasının en büyük regüle edilmiş coin’idir. ”

USDC’nin piyasa değeri şu anda yaklaşık 27 milyar dolar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Alkan Cevapla

    USDC Market cap 27 B
    27 milyar dolar olacak