USDC’den USDT’ye 1 ayda 1 milyar dolar geçti

Özellikle Terra LUNA'nın UST çöküşünden sonra çok fazla tartışılmaya başlanan sabit coin'ler konusunda ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. UST'nin değerinin tamamına yakınını kaybetmesinin ardından tehlike çanları çalan USDT'de işler düzelirken, o dönem en çok talep gören sabit coin konumundaki USDC'de ise çıkışlar olmaya başladı. Konuyla ilgili konuşan dijital varlık stratejisti olan Gabor Gurbacs da, "Büyük oyuncular kendilerini ABD dışında güvende hissederlerse şaşırmam" dedi.

Kripto para evreninde son aylarda hareket hiçbir şekilde azalmazken, Mayıs ayı başında Terra LUNA sisteminin çökmesiyle başlayan fiyat düşüşlerinde 20 bin dolar seviyesi de görüldü. Bu dönem özellikle algoritmik sabit coin’ler tartışma konusu olurken, bilinen “normal sabit coin’ler”de de belli bir güven seviyesinin altına inilmişti.

Tether krizden çıkmayı başardı

UST’nin 1 dolara olan dengesinin bozulmasının ardından piyasada başlayan panik, ilk olarak en büyük sabit coin konumundaki USDT’yi vurmuştu. USDT’nin 1 dolara olan dengesinde fiyat 0.95 dolara kadar inmiş ancak Tether şirketi bu krizden başarılı şekilde çıkmayı başarmıştı. Tether yaptığı açıklamalarda, firmaya kayırlı olan müşterilerin talep ettiği “gerçek dolar” ödemelerini sorunsuz yaptığını duyurmuştu. Şirket sadece birkaç aylık süreçte milyarlarca dolarlık ödeme yapmış ve krizden sorunsuz çıkabilmişti.

BUSD tercih edilmeye başlanmıştı

Bu dönemde USDC, ABD merkezli olması sebebiyle USDT’ye göre çok daha fazla tercih edilen bir sabit coin oldu ama zaman en büyük sabit coin olan USDT’ye çalıştı! Hatta bir ara Binance’in ihraç ettiği BUSD bile USDT’ye oranla daha çok talep görmüş, 1’e 1 olması gereken USDT/BUSD paritesi 1’e 1.3 (BUSD lehine) dâhi olmuştu.

USDC’den Tether’e geçiş var

İşte tüm bu dönemin ardından yeni bir kriz de USDC tarafında görülmeye başlanabilir. ABD’nin son dönemde kripto paralara karşı attığı sert adımlar, regülasyon konuşmaları, Todnado Cash yasakları derken son bir ayda, USDC’den USDT’ye 1 milyar dolarlık geçiş olduğu görülüyor. USDT ihraççısı olan Tether şirketinin CTO’su Paolo Ardoino’nun, paylaştığı grafikte son bir ayda USDC’de azalan piyasa değeriyle, USDT’de atan değerin neredeyse eşit olmasını kimsenin konuşmamasına adeta isyan etti. Ardoino, “Neden kimse bunu konuşmuyor?” yazarken, bu konudaki önemli yorum ise yatırım yönetim şirketi VanEck’in dijital varlık stratejisti olan Gabor Gurbacs’tan geldi.

Gurbacs: Büyük oyuncular ABD dışını tercih edebilir

Twitter hesabından bu durumu değerlendiren Gurbacs, ABD’nin kripto karşıtı uygulamalarının yarattığı tehlikeye değindi ve şunları söyledi:

“Görünüşe göre son 1 ayda yaklaşık 1 milyar dolar USDC’den USDT’ye geçmiş. ABD’de kripto para şirketlerine yönelik son regülasyon hamlelerinden sonra, büyük oyuncular kendilerini ABD dışında daha güvende hissederlerse şaşırmam”

USDT’nin piyasa değeri 67 milyar dolar iken, şu anda bu rakam USDC için ise 53 milyar dolar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl