USDT ihraççısı Tether denetim şirketini değiştirdi: BDO ile anlaşma

Piyasa değeri açısından en büyük sabit coin olan USDT'nin ihraççısı Tether şirketi, rezervlerinin hangi varlıklardan oluştuğu konusunda onay alınması çalışmaları kapsamında büyük denetim şirketlerinden biri olan BDO'nun İtalya'daki alt firmasıyla anlaşmaya vardı. Tether anlaşmayı resmi sitesinden de duyururken, yapılan açıklamada rezervlerin çeyrekten çeyreğe raporlanmasından aylık raporlamaya geçilmesi konusunda da çalışma başlatıldığı belirtildi.

İhraç ettiği USDT’leri hangi varlıkların desteklediği konusunda senelerdir birçok tartışma yapılan Tether, denetim şirketi BDO’nun İtalyan alt firmasıyla (BDO Italia) resmi anlaşma imzaladı. Tether, resmi internet sitesinden de duyurduğu anlaşmanın ardından MHA Cayman adlı muhasebe firmasıyla olan anlaşmasını da sonlandırmış oldu.

Regülatörler devreye giriyor

Anlaşmanın küresel regülatörlerin son dönemde kripto paralar konusundaki sert yaptırımlarının ardından gelmesi de dikkat çekiyor. Özellikle dünyanın en büyük ekonomisi ABD, son 1 yıldır ciddi şekilde sabit coin’lerin regülasyonlarını tartışıyor. Uzmanlar ABD, Birleşik Krallık ve Japonya gibi önemli yargı bölgelerinde regülatörlerin bundan sonra sabit coin ihraççılarından daha detaylı ve sık rezerv raporları paylaşmalarını isteyeceğini belirtiyorlar.

Aylık raporlamalar geliyor

Tether şirketi de resmi sitesinden yaptığı duyuruda bu konuya değindi ve yeni anlaşmanın en önemli odak noktalarından birinin de, çeyrekten çeyreğe yapılan rezerv açıklamalarının aylık olarak yapılması olacağını kaydetti. Bilindiği üzere Tether’in sabit coin ihracı konusundaki en büyük rakipleri olan Circle (USDC) ve Paxos Trust (PAX ve BUSD) raporlamalarını aylık olarak yapmaya başlamışlardı.

Son dönemde şeffaflaştı

Özellikle 2 sene önce Tether’in kardeş şirketi olan Bitfinex ile olan ilişkilerinin ciddi şekilde sorgulandığı bir dönemde New york Başsavcılığı, iki şirkete de para cezası vermiş ve yine bu iki şirketin New York eyaletinde iş yapmasına yasak getirmişti. İki şirket 2021’in Şubat ayında da bu kez Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan 42’şer milyon dolarlık cezalar almışlardı.

Bir dönem Tether şirketinin rezervleri arasında Çin’in iflasın eşiğine gelmiş olan dev emlak şirketi Evergrande’nin de ticari senetlerinin olduğu iddia edilmiş ancak Tether bu iddiaları reddetmiş. Buna rağmen şirket elindeki ticari senetlerin hangi şirketlere ait olduğunu da açıklamamıştı. Tether bu sene ise şeffaflaşma stratejisi uyguladı ve elindeki ticari senetleri azalttığını duyurdu.

Şirket Terra/UST çöküşünde de, kendisinden talep edilen ödemeleri sorunsuz yerine getirmiş ve burada kendisine sıçrayan krizin etkilerini bertaraf etmeyi başarmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl