USDT piyasa değeri neden artıyor? ATH seviyesine yaklaştı

Geçtiğimiz senelerde yaşanan birçok soruna ve 2022'deki sert ayı sezonuna rağmen, USDT 83 milyar dolarlık piyasa değerinin üzerinde yer alıyor. Pazartesi günü 83.5 milyar dolara ulaşan en büyük sabit coin, geçen sene görülen 84.1 milyar dolarlık değere erişmeye de çok yakın...

Terra LUNA çöküşü, FTX iflası ve birçok yaşanan sorun 2022 yılını ve ayı piyasasını birçok yatırımcı için çekilmez hale getirirken, Tether şirketi ise sağlam duruşuyla dikkat çekti.

Geçtiğimiz hafta elde ettiği kârın bir bölümüyle bundan sonra Bitcoin almaya başlayacağını belirten Tether şirketinin çıkardığı USDT de, piyasa değerinin her gün yükselmesiyle göze çarpıyor.

USDC ve BUSD’ye fark attı

Şu anda 83 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip olan USDT, en büyük rakipleri olan USDC ve BUSD’ye ise fark attı. Özellikle USDC’nin ABD merkezli Circle şirketi tarafından çıkarılması ve bu sayede regülasyonlar konusunda daha fazla güven verdiği belirtiliyordu. Ancak işin gerçeği bu şekilde olmadı.

ABD kripto paralara adeta savaş açan bir politika izledi. Regülasyon konuları ise belirsizlik çukuruna düştü. Circle şirketinin 3 milyar dolarlık parasının Silikon Vadisi Bankası’nda kalması, USDC’nin dolara olan dengesinin 0.83 dolara düşmesine yol açmış ve güven kaybı yaşanmıştı.

ABD’li regülatörlerin BUSD ihraççısı olan Paxos şirketine yeni ihraç yasağı getirmesi ve Paxos’un da bunu kabul etmesi, bu sabit coin’i de yarış dışına itti.

Tüm bunlar yaşanırken USDT ise oyunda adeta tek kaldı. Her geçen gün daha fazla kullanılan en büyük kripto para, geçtiğimiz sene Terra LUNA çöküşünün ardından ulaştığı 84.1 milyar dolarlık piyasa değerine iyice yaklaşmaya başladı. The Block’un verdiği bilgiye göre USDT, pazartesi günü 83.5 milyar dolara ulaştı.

“TRON ağındaki büyük miktarda USDT…”

Kripto para ve blok zinciri veri analiz şirketi Kaiko ise USDT’deki büyük değer artışının arkasında TRON blok zincirindeki işlemlere bağladı.

USDT’nin piyasa payında çok fazla yükselme olmadığını dile getiren veri analiz şirketi, denizaşırı ülkelerdeki piyasa yapıcı şirketler ve balinaların işlemlerini işaret etti:

“Veriler, USDT piyasa payında çok ciddi bir yükselme göstermiyor. Ancak TRON ağında büyük seviyede USDT çıkarılıyor. Coinbase gibi bir borsa bu ağı desteklemezken, ve ağın çok minimal bir DeFi aktivitesi varken, buna neden gerek duyuluyor? Burada Binance ve OKX gibi bazı denizaşırı borsalar devreye giriyor. Bu iki borsa TRON ağındaki en büyük USDT varlıklarına sahipler… Balinalar ve piyasa yapıcı şirketler genelde ucuz işlem ücretlerinden ötürü bu ağı tercih ediyorlar”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl