Kripto krizi sabit coin’lere yaradı: 7.4 trilyon dolarlık rekor

2022 yılı kripto paralar için kâbus gibi geçse de, sabit coin işlemleri 7.4 trilyon dolarla rekor kırdı. Toplam işlem hacmi böylece Mastercard ve American Express gibi devleri de geçmiş oldu.

Birçok kripto para fiyatının dibe vurduğu 2022 yılı sabit coin şirketleri için de hareketli geçti. 1 dolara olan sabitliğin bozulması veya bozulacağı yönünde haberler, krizi atlatanlar ve atlatamayanlar derken, bu yıl toplamda 7.4 trilyon dolarlık sabit coin işlemi yapıldı.

Sadece Visa şirketi geçebildi

Coinmetrics’in verdiği bilgilere göre, sabit coin’lerdeki işlem hacmi geleneksel finansın devlerini de geride bıraktı. Örnek olarak Mastercard 2.2 trilyon, American Express 1 trilyon ve Discover ise 200 milyar dolarlık işlem hacmi yakaladılar. Bu şirketler sabit coin’lerin toplam işlem hacminin bir hayli gerisinde kalırken, tek geçen şirket ise 12 trilyon dolar ile Visa oldu.

Tether geride kaldı

Sabit coin hacmi iki senede yüzde 600 gibi müthiş bir oranda artarken, 2020’de bu rakam 1 trilyon dolardı. Tüm yükselişlere rağmen Tether şirketinin ihraç ettiği USDT işlemlerinde ise bu yıl, 2021’e göre azalma oldu. Geçen sene 3.7 trilyon dolarlık işlem gören USDT’de bu rakam 2022 için 3.5 trilyon dolar oldu.

En büyük ikinci sabit coin olan USDC’de ise hacim rakamı bu yıl 2.9 trilyon dolar oldu. 2021’de bu rakam 1.5 trilyon dolardan daha azdı.

USDT ve USDC dışında kalan 7 büyük sabit coin’in toplam işlem hacmi de %30’dan fazla arttı ve 1 trilyon doları aştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl