Kripto topluluğu, deprem mağdurları için tek yürek oldu

Kahramanmaraş merkezli depremde yardımların daha hızlı ulaşabilmesi adına vakıflardan peş peşe kripto bağış kabulü açıklamaları geldi. Kızılay’ın yanı sıra kripto para bağışına İnsani Yardım Vakfı (İHH) da katıldı. Ayrıca BtcTurk ve Paribu da devlet kurumları ve vakıflar için kripto yardım adreslerini paylaştı. Ahbap dahil olmak üzere kripto paralarla yapılan bağış miktarı 150 milyon TL'ye yaklaştı.

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli olan ve son yüz yılın en büyük deprem felaketi olarak kaydedilen facianın yaralarını sarmaya çalışırken yardımların daha hızlı ulaşılabilmesi adına vakıflar tarafından kripto para adresleri paylaşıldı. Türk Kızılayı’nın resmi Twitter hesabından kripto para adresleri üzerinden bağış çağrısı yapıldı:

İHH da çağrı yaptı

Kızılay’la başlayan kripto para bağışlarına İnsani Yardım Vakfı (İHH) da katıldı. Kurum, resmi Twitter hesabından aşağıdaki kripto bağış adreslerini paylaştı.

İHH’ya Bitcoin, Ether, TRON ve AVAX ile yardım yapılabiliyor.

BtcTurk ve Paribu da vakıflar için adresler yayımladı

Türkiye’nin en önemli kripto para borsalarından biri olan BtcTurk de “Elimizden gelen her türlü desteği sunmaya hazırız” diyerek 5 kurum ve vakıf için kripto yardım adresleri oluşturduğunu duyurdu. Yapılan paylaşımda; AFAD, AKUT, Kızılay, AFAD, Hayata Destek, Nef Vakfı, Toplum Gönüllüleri (TOG) ve Temel İhtiyaç Derneği’ne (TIDER) ayrılan adresler yayımlandı.

Öte yandan Paribu da deprem bölgesine yardımlarda bulunan İhtiyaç Haritası ve Toplum Gönüllüleri Vakfı için ETH, TRX, AVAX, SOL ve MINA adresleri paylaştı.

İki borsadaki kampanyalarda rakam 60 milyon TL’ye yaklaştı

BtcTurk’te yürütülen Türk Lirası ve kripto para cinsinden iki ayrı kampanyada vakıf, dernek ve kurumlar için toplamda 42 milyon TL toplandı. Paribu’da ise ilgili cüzdanlara yaklaşık 16 milyon TL değerinde bağış gönderildi.

Ön ayak olan AHBAP’a kripto bağışı yağdı: 80 milyon TL

AHBAP Platformu’nun başkanı sanatçı Haluk Levent, depremin ardından kripto cüzdanı açma konusunda bir anket yapıp takipçilerinin fikrini almıştı. Anket sonucunda çoğunluk “Kripto hesabı aç abi” seçeneğini işaretlemişti. Levent, daha sonrasında MASAK’a başvurarak kripto para bağışı toplama konusunda istekte bulunmuştu. MASAK’ın da bu talebi kabul etmesinin ardından hem yurt içinden hem de yurt dışından milyonlarca dolarlık kripto para yardımları geldi. Haluk Levent, yayımladığı hesabın bir hafta sonra kapanacağını da bildirdi. Söz konusu kripto cüzdan adreslerinde bir haftada yaklaşık 4 milyon 250 bin dolar (80 milyon TL) bağış toplandı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl