VanEck’ten 175 milyar dolarlık Bitcoin raporu: Ülkeler de tutuyor

Bitcoin spot ETF ürünü de olan VanEck şirketi, yeni yayımladığı raporda ülkeler, özel şirketler ve vakıfların toplamda 175 milyar dolarlık Bitcoin tuttuğunu tahmin ettiğini belirtti. Raporda, ülkelerin elindeki Bitcoin değeri 40 milyar dolar olarak gösterildi.

ABD’deki spot Bitcoin ETF ürünüyle bilinen VanEck yatırım şirketi, dünya çapında çeşitli ETF’lerin, ülkelerin, borsaya kote olan ve olmayan firmalar ile çeşitli kuruluşların elinde toplamda 175 milyar dolarlık Bitcoin olduğunu belirten bir rapor yayımladı.

“Bitcoin’in değeri daha iyi anlaşıldı”

Raporda varlık yönetim şirketlerinden hedge fonlarına kadar birçok kuruluşun Bitcoin’in değerini daha iyi anladığı yazıldı ve şu ifadeler kullanıldı:

“Kurumsal yatırımcılar arasında Bitcoin’e olan ilgi gittikçe artıyor. Hedge fonları, varlık yönetim firmaları, bağış ve yardım kuruluşları Bitcoin’in potansiyelini ve değerini daha iyi anlamaya başladı. Yaklaşık 175 milyar dolarlık Bitcoin şu anda ETF’ler, ülkeler ve kamuya açık ile özel şirketler vasıtasıyla şu anda tutuluyor”

175 milyar dolarlık rakam şu anda yaklaşık olarak Bitcoin arzının %15’ine tekabül ediyor.

Rapordaki grafiğe bakıldığında ülkelerin elindeki BTC değeri 40 milyar dolar civarında görülüyor. Şu ana kadar rezervlerinde Bitcoin tuttuğunu resmen açıklayan tek ülke El Salvador olmuştu. Latin Amerika ülkesi 2021 yılında Bitcoin’i, ABD dolarının yanında resmi para olarak ilan etmişti.

“Hiç olmadığı kadar Bitcoin kabul ediliyor”

ABD’de bir spot Bitcoin ETF ürünü de bulunan ve bu fona şu ana kadar 600 milyon dolar yatırım çekmeyi başaran şirket raporda ayrıca, “Şu anda işletmeler ve şirketler, daha önce hiç görülmediği kadar Bitcoin ile ödeme kabul ediyorlar” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl