“Bitcoin 10 bin dolara düşebilir” VanEck’ten uyarı

Senelerdir SEC'ye birçok kez Bitcoin spot ETF başvurusu yapan ancak hep ret cevabı alan küresel yatırım şirketi VanEck, 2023 yılı için kripto paralarla ilgili bir öngörü raporu yayımladı. Şirket, madencilik firmalarının içinde bulunduğu durumdan ötürü Bitcoin fiyatının 10 ilâ 12 bin dolar seviyesine inebileceğini belirtti.

vaneck

Bitcoin ETF başvuruları üst üste reddedilen ve düzenli olarak yayımladığı küresel finans raporlarıyla bilinen VanEck şirketi 2023 yılı için kripto para öngörülerini paylaştı.

Özellikle Bitcoin’de fiyat düşüşlerinin devam edebileceği yönünde bir yorum yapan VanEck, kripto paralara olan ilginin ise devam etmesini beklediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Artan finansal sansür, kripto paralara olan ilgiyi büyütüyor”

Dünyada yılın başından bu yana %20’den fazla değer kaybeden 15’ten fazla para birimi var. 2.1 milyardan fazla insan ise enflasyonun %7’den fazla olduğu ülkelerde yaşıyor. Ülke para birimlerinin yanında, artan finansal sansürden ötürü, nötr denilebilecek paralara olan ilgi de büyüyor. Bu paralar, kripto paralardır. Havala ücretleri her geçen gün pahalılaşırken fakir ülkelerde yaşayan insanlara da yük oluyor. Dijital para birimlerinin çıkarıldığı ülkelerde ise havale artık bir öncelik değil. Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar bu ülke vatandaşları tarafından artık daha çok tercih ediliyor.

“Hodl yapanları sayısı düşüşlere rağmen artıyor”

Bitcoin’deki volatiliteye ve yılın başından bu yana fiyatın %77’den fazla düşmesine rağmen, kripto literatüründe hodl’cılar olarak anılan ve 6 aydan fazla Bitcoin tutan kişi sayısı da gittikçe artıyor. Hatta şu anda, zarar oranı fazla olmasına rağmen bu sayı rekor seviyede…

“Tokenizasyon 2023’te de devam edecek”

2022 yılında kripto alanında birçok önemli gelişme yaşandı. VanEck’in sabit coin saklanmasına yönelik regülasyon teklifi, MakerDAO’nun ABD kısa vadeli tahvil saklama konusunda bir yönetişim oylaması yapıp bunu kabul etmesi gibi tokenizasyon yönünden ciddi adımlar atıldı. VanEck olarak tokenizasyon sürecinin 2023’te de devam etmesini bekliyoruz. Buna özellikle menkul kıymet token’larını da dahil ediyoruz. Zincir dışı varlıklarda 25 milyar dolarlık ürünün önümüzdeki yıl token’laştırılmasını öngörüyoruz.

“Bitcoin 10-12 bin doları test edebilir”

Elektrik maliyetlerinin artması ve iflas eden Bitcoin madencilik şirketleri sayısının fazlalaşması Bitcoin’in 10-12 bin dolar seviyelerini test etmesine neden olabilir. VanEck, birçok madencilik şirketinin sermaye bulma amacıyla birleşime gidebileceklerini ya da yeniden yapılandırılma hamlesi yapabileceklerini düşünmektedir. Bitcoin madencilik sektörü şu anda aşırı bir baskı altındadır. Madencilik şirketlerini takip eden bir endeksimiz mevcut ve medyan piyasa değeri toplamda 200 milyon doların altında gözüküyor. Ve tüm bu şirketler hala satış yapıp defter değerlerinin çok altında işlem görüyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl