VanEck Bitcoin ve Ether’den sonra Solana ETF başvurusunda da bulundu

ABD merkezli büyük yatırım şirketlerinden VanEck, Solana spot ETF başvurusunda bulundu.

vaneck

Bitcoin spot ETF’i işleme açık olan ve Ether spot ETF’i için de onay bekleyen VanEck şirketi, SEC’ye Solana spot ETF başvurusunda da bulundu. VanEck’in spot ETF başvurusunda bulunması, fonun doğrudan ve direkt olarak SOL token’ları tutacağı anlamına geliyor.

Bitcoin ve Ether’den sonra sıra Solana’da mı?

Bilindiği üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 10 Ocak günü Bitcoin spot ETF’lerine onay vermişti. ETF’ler 1 gün sonra 11 Ocak’ta işleme açılmışlardı. Mayıs ayında Ether ETF’lerine de onay veren SEC’nin, S-1 dosyalarına da birkaç hafta içerisinde onay vermesi ve Ether spot fonlarının işlemlere açılması bekleniyor.

Kripto dünaysı Bitcoin ve Ether fonlarına onay çıkmasının ardından bir süredir, Solana ile ilgili de benzer bir beklenti içerisine girmişti. Solana çıkardığı Saga telefonları, hızlı işlemleri ve düşük işlem ücretleriyle ABD’de ciddi bir yatırımcı kitlesi elde etmiş ve son dönemde yaşanan teknik sorunlara rağmen bu kitleyi kaybetmemişti.

VanEck ayrıca, SEC’ye yaptığı başvurusunda Solana’nın bir emtia olduğunu ifade etti. SEC, daha önceki birçok soruşturma ve davasında Solana’nın bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyordu.

Öte yandan VanEck’in başvurusu, Ether’de olduğu gibi staking içermiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl