VanEck’ten SEC’ye yeni ETF başvurusu

Kasım ayında spot Bitcoin ETF başvurusu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından reddedilen VanEck şirketi, şimdi de dijital varlık madenciliğine odaklanan yeni bir borsa yatırım fonu başvurusunda bulundu. Fonun en az %80'i dijital madencilik şirketlerine yatırım yapacak.

Küresel yatırım firması VanEck, borsa yatırım fonları konusundaki politikasını aynı istekle sürdürüyor. Son olarak Kasım ayında, spot Bitcoin ETF başvurusu SEC tarafından reddedilen şirket kuruma yeni bir başvuru yaptı.

En az %50’lik gelir madencilikten gelmek zorunda

Hazırlanan ETF, dijital madencilik şirketlerine yatırım yapacak. Yeni borsa yatırım fonu, toplam varlıklarının en az %80’ini, madencilik yapan veya ilgili teknolojileri kullanan dijital varlık madenciliği firmalarının menkul kıymetlerine yatıracak. Ancak ETF her şirkete yatırım yapmayacak. Yatırım yapılan şirketlerin gelirlerinin en az yüzde 50’sinin madencilik ya da ilgili faaliyetlerden elde edilmesi gerekiyor.

Direkt yatırım yok

ETF’in yatırım yaptığı varlıkların küçük ve orta ölçekli sermayeye sahip olan, ABD dışındaki ve gelişmekte olan piyasalarda vârolan şirketlere de ait olabileceği belirtildi. Fon, ayrıca direkt olarak dijital varlıklara ya da ICO’lara yatırım yapmayacak.

Yapılan açıklamada ise ETF’in kodu (kısaltması), listelenme günü ya da işlem ücretleri gibi detayların verilmemesi dikkat çekti.

ABD’de listelenen ve kripto para madencilik şirketlerine yoğun yatırımları bulunan ETF’lerin en bilindik iki tanesi “Viridi Kripto Para Temiz Enerji Madenciliği ve yarı-iletken ETF’i (RIGZ)” ile “Bitwise Crypto Industry Innovators ETF’i (BITQ)”… RIGZ listelendiği Temmuz ayından itiabren %45, BITQ ise listelendiği sene başından bu yana %26’lık yükseliş kaydettiler.

VanEck şirketinin Bitcoin vadeli işlem ETF’i Kasım ayının ortasında işleme açılmıştı. Ancak şirketin direkt olarak Bitcoin fiyatını takip eden ETF başvurusu SEC tarafından reddedilmişti.

Grayscale mektup yazmıştı

Bilindiği üzere SEC başkanı Gary Gensler, Ağustos ayından bu yana sürekli olarak Bitcoin vadeli ETF’lerinin, spot ETF’lere göre daha tercih ettikleri bir fon olduğunu söylüyordu. Kurumun, spot ETF’leri reddedip vadelilere onay vermesinde Gensler’ın etkisi de büyük…

GBTC hissesini ETF’e dönüştürmek isteyen Grayscale şirketi de bu hafta başında SEC’ye ETF konusunda eleştirel bir mektup göndermişti. Şirket, SEC’nin spot ETF’leri kabul etmemesini keyfi ve kaprisli kararlar olarak değerlendirdiğini yazmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl