Vanguard’ın yeni CEO’sundan Bitcoin açıklaması geldi

BlackRock'ın aksine, Bitcoin başta olmak üzere kripto para karşıtı bir duruş sergileyen Vanguard şirketinde göreve yeni getirilen CEO Salim Ramji, Bitcoin spot ETF adımı atmaları gibi bir durumun mümkün olmadığını dile getirdi.

Hafta başı yeni CEO’su Salim Ramji’yi duyuran Vanguard şirketinin kripto paralara ve özellikle de Bitcoin spot ETF’lerine olan bakış açısının değişip değişmeyeceği merak konusuydu.

“Tutarlı kalmaya devam edeceğiz”

BlackRock gibi bir başka yatırım devinden Vanguard’a geçen Ramji, ilk röportajını ise Barron’s için verdi. Firmanın tutarlı bir politikasının olduğunu belirten yeni CEO, Bitcoin spot ETF’leriyle ilgili önceki karardan dönülmesinin şu an için mümkün olmadığı mesajını verdi:

“Şirketlerin bir duruşlarının olması ve uyguladıkları politikalarda tutarlı olmaları önemlidir. Baş yatırım sorumlumuz Greg Davis’in konuyla ilgili söylediklerini biliyorum. Bence Vanguard’ın yatırım felsefesiyle tutarlı sözlerdi. Bu, mantık ve tutarlılıkla ilgili bir durum…”

Yöneticilerin tüm karşı çıkmıştı

Hatırlanacağı üzere SEC’nin 10 Ocak günü Bitcoin spot ETF’lerini onaylamasının ardından Vanguard’ın CEO’su olan Tim Buckley de, “Bitcoin’in uzun vadeli bir portföyde olmaması gerekir. Bu çok spekülatif bir varlık. Hisse senetleri düştüğünde Bitcoin onlardan da sert düşmüştü. Uzun vadeli bir portföyde böyle bir varlık nasıl olur, düşünemiyorum bile…” demişti.

Şirketinin küresel ETF yöneticisi olan Janel Jackson da, kripto paraların hala gelişmemeiş bir piyasaya sahip olduğunu ve bu varlıkların altında ekonomik hiçbir değer de bulunmadığını ifade etmişti.

Ramji hamlesi dedikoduları artırmıştı

BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’inin başlatılmasındaki en önemli isim olduğu belirtilen Ramji’nin, BlackRock’ın müşteri varlıklarının da büyük bölümünden sorumlu olduğu biliniyordu. Onun Vanguard’a geçişi ise, “Acaba Bitcoin spot ETF’leri Vanguard’a da mı geliyor?” sorularının sorulmasına neden olmuştu.

Yönetimi altında 8.9 trilyon dolarlık varlık bulunan şirketin yeni CEO’su Salim Ramji, görevine resmen 8 Temmuz günü başlayacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl