Varlık yöneticisi Bitwise’dan SEC’ye ikinci Bitcoin ETF başvurusu

ABD Menkul Kıymetler Borsa ve Komisyonu'nun kısa zaman içinde bir Bitcoin ETF başvurusuna onay verip vermeyeceği merakla beklenirken, şirketlerden gelen talepler de here geçen gün artıyor. Son olarak ise kripto para odaklı yatırım şirketi Bitwise, vadeli sözleşmeye dayalı ETF başvurusunun ardından, direkt olarak Bitcoin fiyatına endeksli bir ETF başvurusunda daha bulundu. ARK Invest ve 21Shares şirketleri de dün, Bitcoin vadeli sözleşmelerine yönelik bir ETF onayı için dosya sunmuşlardı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bir Bitcoin ETF başvurusu daha yapıldı. Kripto para yatırım şirketi Bitwise, NYSE Arca ile birlikte ortak bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunda bulundu.

Şirketin yatırımlarından sorumlu yöneticisi Matt Hougan tarafından verilen bilgide ETF’in, vadeli işlem sözleşmelerine değil, direkt olarak Bitcoin fiyatına endeksli bir fon olduğu belirtildi.

Hougan, Twitter’dan yaptığı açıklamayla NYSE Arca’nın SEC’ye Bitwise Bitcoin ETF için başvuru yaptığını açıkladı bir tweet dizisiyle bu konudaki yorumlarını paylaştı ve şu ifadeleri kullandı:

‘Gerçek Bitcoin ETF’i daha iyi’

“Bugün NYSE Arca, Bitwise Bitcoin ETF için başvuruda bulundu. Bu vadeli sözleşemelre dayalı olan değil, direkt olarak BTC tutacak bir ETF. Bitwise’ıun zaten ayrı bir vadeli sözleşmeye dayalı ETF başvurusu bulunuyor ancak gerçek BTC ETF’i çok daha iyidir.

Ve biz bunun en sonunda mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda 100 sayfalık da bir analiz yazısı paylaştık.

İlk olarak direkt Bitcoin fiyatına dayalı bir ETF’in neden daha iyi olduğu konusunu açalım.

‘Bitcoin vadelilerine dayalı bir ETF daha riskli ve daha masraflı’

A)Masraflar: Vadeli işlemleri işletmek yılda %5-10’dan fazla bir masrafa sebep olabilir. Ücretlerde de %1-2 fazladan maliyet oluşur.

B)Seyrek Bitcoin tutuşu: ETF’ler, kurallardan ötürü %100 şekilde Bitcoin vadelileri tutamazlar. En yüksek oran %85’tir. Kalan %15 ise diğer varlıklar olur. Bunların içinde tahviller bile olabilir.

C)Risk: 2020’de USO’yu hatırlıyor musnuz? Pozisyon limitleri ve likidite… Ollaylar olumsuz yönde ilerleyebilir.

Sonuç olarak: Vadeli işlem sözleşmelerine dayalı bir ETF %6 ilâ %12 arasında bir maliyet ile yaklaşık %15’lik Bitcoin seyrekliği ve diğer riskleri içeriyor. Bazı yatırımcılar için kullanışlı olabilir ama ideal olan bu değildir.

Direkt bir Bitcoin ETF’i tüm bu sorunları ortadan kaldırır.

‘”SEC’nin reddettiği ETF’le ilgili konular üzerine çalıştık’

Peki SEC neden şu ana kadar bir tane bile ETF onaylamadı? Çünkü 2019’da SEC, son dosyasını reddettiğinde piyasayla ilgili endişelerini belirten 100 sayfalık bir rapor yayımlamıştı.

Ekibimiz de son 2 yılı bu konu üzerinde çalışarak geçirdi. Burada gerçek endişe fiyat manipülasyonudur. Diğer emtia ETF’lerinde olduğu gibi, yeterl hacme sahip regüle edilmiş piyasaya ihtiyaç vardır. SEC de bunu istiyordu.

Altın piyasası regüle edilmemiştir ancak regüle edilmiş olan bir vadeli işlem piyasası fiyat keşfine olanak tanır.

‘Verileri çıkardık ve iyi haberi gördük’

Bitcoin için ise zaten regüle edilmiş bir piyasamız var. CME…

Peki gerekli olan hacme sahip mi? Fiyat keşfi için bu yeterli mi? Biz ekip olarak verileri gözden geçirdik ve birden çok istatistiksel yöntem kullandık.

Bu veriler bize iyi haberi verdiler.

‘Piyasa artık olgunlaştı’

CME, artık Bitcoin piyasasında lider bir fiyat keşfi kaynağı!

Bu durum, Coinbase, Kraken, Binance, Huobi, BitMEX ve hatta FTX ile karşılaştırılıyor. Fiyatlar istatistiksel olarak ilk CME’de oluşuyor.

Piyasa artık olgunlaştı.

‘SEC yatırımcıların korunmasını istiyor, biz de’

Bu hepimiz için iyi haber. SEC yatırımların korunmasını istiyor, biz de! Bir BTC ETF’i yatırımcılar için daha iyidir.

Dolayısıyla 2 yıldan sonra bugün yine başvuruyoruz.

Son olarak,

Bu piyasanın doğru şekilde olgunlaşmasını sağladığınız için size size teşekkür ediyoruz, kripto topluluğu…

Bizlere doğru soruları soran SEC çalışanlarına da teşekkür ediyoruz.

Ve tabii ki, yapılması gereken işi yaptıkları için Bitwise’daki çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl