Ve Rusya kripto para ödemelerini yasallaştırıyor: Resmi açıklama

Kripto paralara karşı duruşuyla bilinen Rusya'dan çok önemli bir açıklama geldi ve şu anki jeopolitik ortamda sınır ötesi ödemelerin kripto paralar olmadan yapılmasının "imkansız" olduğu belirtildi. Rus medyasına konuşan Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev, kripto paralara karşı olan bakış açılarını değiştirdiklerini söyledi.

Özellikle Rusya Merkez Bankası’nın karşı çıktığı hatta devlet başkanı Putin’in, “Değerliler ancak ticarette kısa süre içinde kullanılmaları çok zor” dediği kripto paralar konusunda Rusya’da çok ama çok önemli bir fikir değişikliği yaşanıyor.

“Hem merkez bankası hem bakanlık yasallaştırma için çalışıyor”

Ülkenin haber ajanslarından TASS’ın geçtiği bilgiye göre Rus medyasına konuşan Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev, hem bakanlık hem de Rusya Merkez Bankası’nın kripto paralara olan bakış açısını yeniden değerlendirdiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralar konusunda dünyadaki gidişatı gördük. Bu merkez bankası da gördü ve kendi yaklaşımını bizim gibi yeniden değerlendirdi. Şu anki jeopolitik ortamda sınır ötesi ödemelerin kripto paralarla yapılması önlenemez bir durum. Tabii ki öncelikle bu durumu yasallaştırmak gerekiyor. Hem bakanlık hem de merkez bankası bu konuda çalışıyor. Kısa sürede sonuç alınacaktır. Birçok Rus vatandaşı Rusya dışındaki platformlarda cüzdan açıyor. Bunu Rusya’da yapmamız ve platformları regüle etmemiz lazım. Hem anti-para aklama hem de KYC konusunda platformları uyumlu hale getirmek şart”

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda da İran kripto parayla ilk ithalatını kripto paralarla gerçekleştirmişti. Ancak yetkililer konuyla ilgili detay vermemiş ve hangi kripto paranın kullanıldığı konusunda bilgilendirme yapmamışlardı.

Kuzey Akım sorunu devam ediyor

Öte yandan Rusya doğa gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım Boru Hattı’ndaki sorunlar da devam ederken, Avrupa’ya gaz akışı geçtiğimiz günlerde kesildi. Kremlin’den bugün yapılan açıklamada ise “Gaz dağıtımındaki problemlerin artmasının sebebi Batı’nın uyguladığı yaptırımlardır. Bir taban fiyat oluşturulmaya çalışırsa bu konuda karşılık verecek seviyede önlemler alınacaktır” denildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl