Vechain dünya devleri McDonald’s, Starbucks ve IBM ile aynı oluşumda

VeChain Vakfı, Çin Hayvan Sağlığı ve Gıda Güvenliği Birliği'ne (CAFA) katılan ilk blockchain tabanlı organizasyon oldu.

vechain

Dün yapılan açıklamaya göre; halka açık tek blockchain teknoloji sağlayıcısı olarak Vechain, 130 üyeli birliğe katıldı. Vakıf ayrıca, üye firmalar için de teknik altyapı desteği sağlayacak.

Bilindiği üzere CAFA, Çin Halk Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı’nın bünyesinde olan ve McDonald’s, Starbucks ve IBM gibi dünyanın en bilinen markalarından bazılarını içeren, devlet destekli bir kuruluş. Açıklamaya göre CAFA, tüketicilerde güven oluşturmak için Çin genelinde gıda tedarik sürecinin çeşitli aşamalarını blokzincire kaydedecek bir “çiftlikten masaya” izlenebilirlik ve kayıt sistemi kurmayı planlıyor.

Çin geçmişte, sahte bebek sütü ve kanserojen madde içeren kızartma yağı gibi gıda güvenliğini tehdit eden bir dizi skandal yaşamıştı. CAFA hem bu tür olayların bir daha yaşanmamasını sağlamak hem de hayvanların sağlığını güvence altına almak için böyle bir yola girildiğini belirtti.

VeChain de, gıda tedarik zincirindeki üye kuruluşları birbirine bağlayıp teknik destek sunarak birliğin platformunun geliştirilmesine katkı sağlayacak. Vakıf, birliğin içindeki şirketlerin Toolchain platformunu kendi iş süreçlerine entegre etmesini beklerken, açıklamaya göre bir şirket bunu yaptı bile…

VeChain daha önce Walmart China ve PwC ile benzer bir gıda izleme girişimi üzerinde ortaklık kurmuştu. Firma ayrıca ilaç devi Bayer’in Çin iştiraki olan Bayer China ile de klinik ilaçları izlemek için yeni bir blokzincir tabanlı izlenebilirlik platformu üzerinde ortak çalışma kararı almıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl