Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Venezuela’da Bitcoin’in ardından Ethereum’a da talep hızla artıyor

Bir süredir ekonomik kriz içerisinde olan Venezuela‘da halkın paralarının değerini koruyabilmek için Bitcoin’e yöneldiğini daha önce yazmıştık. Cointelegraph’ta yer alan habere göre, Venezuela’da Bitcoin’in ardından Ethereum da günden güne popüler hale gelmeye başladı. Venezuela hükümeti Nisan ayında 2016’da enflasyon oranının yüzde 274 olduğunu açıkladı. Ancak ekonomistler ve uzmanlar, Venezuela’da Bolivar’ın enflasyon oranının en az yüzde 800 olduğunu bildiriyorlar. Madencilik yasak Venezuela’da petrol fiyatlarının aşırı düşüşüyle birlikte enflasyon oranı da hızla arttı ve halk işssizlikten adeta kıvranır oldu. Nüfusun büyük çoğunluğu...

Bir süredir ekonomik kriz içerisinde olan Venezuela‘da halkın paralarının değerini koruyabilmek için Bitcoin’e yöneldiğini daha önce yazmıştık.

Cointelegraph’ta yer alan habere göre, Venezuela’da Bitcoin’in ardından Ethereum da günden güne popüler hale gelmeye başladı.

Venezuela hükümeti Nisan ayında 2016’da enflasyon oranının yüzde 274 olduğunu açıkladı. Ancak ekonomistler ve uzmanlar, Venezuela’da Bolivar’ın enflasyon oranının en az yüzde 800 olduğunu bildiriyorlar.

Madencilik yasak

Venezuela’da petrol fiyatlarının aşırı düşüşüyle birlikte enflasyon oranı da hızla arttı ve halk işssizlikten adeta kıvranır oldu. Nüfusun büyük çoğunluğu açlık çeker durumda.

Halk, yiyecek alabilmek için Bitcoin’e yönelmişti. Bu nedenle ülkede Bitcoin madenciliği de yaygınlaşmıştı. Ancak Bitcoin madenciliği çok geçmeden hükümet tarafından yasa dışı ilan edildi. Buna rağmen engel tanımayan genç mezunlar ve profesyoneller Bitcoin’in yanında Ethereum madenciliğine de başladılar. Yüksek oranlı işsizlik ortamında gençler, Bitcoin ve Ethereum madenciliğini kendilerine meslek edindiler.

Öte yandan Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere kripto para birimlerine olan aşırı talep, ülkede bu para birimlerinin diğer ülkelere oranla daha yüksek fiyattan satılmasına neden oluyor.

Bitcoin, Ethereum ve Blockchain teknolojileri ile ilgili sosyo-kültürel ve ekonomi alanlarında araştırmalar ve raporlamalar yapan Block Channel, son zamanlarda Venezuela’da halkın Bitcoin’in yanı sıra Ethereum ve diğer altcoin’lerle de ilgilenmeye başladığını açıkladı.

Ancak hükümetin madenciler üzerinde baskısı her şeye karşın sürüyor. Bazen madencilerin Venezula’lı güvenlik yetkililerine rüşvet bile teklif ettikleri bildirildi.

Ülkede madencilik, son birkaç aydır ailelerine mali açıdan yardımcı olmakta zorluk çeken genç mezun ve profesyonellerinin çoğunun bir hayat çizgisi haline geldi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl