Venezuela, Bitcoin işlem hacminde yeni bir rekor kırdı

Uzun bir süredir ekonomik krizle mücadele eden Venezuela'da 57 milyar Bolivar'la yeni bir Bitcoin işlem hacmi rekoru kırıldı.

Cointelegraph’ın haberine göre, Venezuelalılar geçen hafta daha önce hiç olmadığı kadar Bolivar – Bitcoin alışverişi yaptılar.

Localbitcoins, Paxful ve Bisq gibi P2P borsalarındaki işlem aktivitesini izleyen Coin Dance verileri, 20 Temmuz’a kadar olan 7 günde Venezuela‘nın Bitcoin işlem hacminin yeni bir zirveye çıktığını gösteriyor.

Bu 7 günlük süre zarfında yalnızca Localbitcoins kullanıcıları 57 milyar Bolivar’lık bir Bitcoin işlem hacmi gerçekleştirdi. 47 milyar Bolivar olan önceki rekora da geçen hafta ulaşılmıştı.

Venezuela parası %10,000,000’a ulaştığı tahmin edilen kontrolden çıkmış enflasyonla değer kaybetmeye devam ederken görünüşe göre Venezuelalılar da başka değer saklama araçlarına yöneliyorlar.

Bolivar miktarı artarken, Bitcoin karşılığı azalıyor

Bunun yanında, Localbitcoins üzerindeki Bolivar miktarı artmaya devam ederken bu paranın karşılığı olan Bitcoin miktarı ise azalıyor. 57 milyar dolarlık Bolivar sadece 574 BTC’ye eşit ve bu da yılın ilk dönemleri dikkate alındığında düşük bir miktar.

Venezuela Bolivarı’nın zayıflığına işaret eden ülkedeki kripto para ticareti, hükümet tarafından desteklenmezken, aynı zamanda yabancı paralara da ambargo uygulanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl