Venezuela’da kripto paralar için yasal düzenleme resmen yürürlükte

Hareketli günlerin yaşandığı Venezuela'da kripto paralar için yasal bir çerçeve getiren düzenleme, 31 Ocak'ta resmen yürürlüğe girdi.

1508 0

Venezuela‘da kripto para endüstrisi için yasal bir çerçeve oluşturan yeni kararname, hükümetin resmi gazetesi Gaceta Oficial’da yayınlanarak 31 Ocak’ta resmen yürürlüğe girdi.

Kripto para girişimcileri, alım-satım yapanlar ve madencilerle ilgili kurallar dizisi 2017’de toplanan ülkenin Kurucu Ulusal Meclisi tarafından Kasım 2018’de onaylanmıştı.

“Kripto Varlıklarının Sisteme Entegre Edilmesi” başlıklı kararname, 63 maddeden oluşuyor. Kripto paralarla ilgili terimlerin kısa tanımlarının yapıldığı kararnamede, Venezuela’nın bastığı ve hükümet tarafından yetkilendirilen bağımsız bir kripto para konsepti de tanıtılıyor.

Kripto para borsaları ve madencilik işletmeleri için zorunlu lisans şartı getiren kararname, izinsiz faaliyetlere de para cezası öngörüyor.

Ayrıca, bu kararnameyle birlikte 2018’de kripto paralarla ilgili tüm ticari aktiviteleri denetlemek için kurulan Sunacrip’e de yetki verildi. 11. maddeye göre, Sunacrip; kripto para madencilerini, kripto para borsalarını ve diğer kripto paralarla ilgili finans kuruluşlarını denetleme yetkisine sahip olacak.

Sunacrip; “yaratma, yayılma, transfer, ticarileştirme, değişim” gibi tüm kripto para faaliyetlerini kontrol edebilecek.

Kararnamede, kripto para borsaları, cüzdanlar ve madencilik işletmeleri için kayıt prosedürleri de açıklanıyor. 28. maddeye göre, ticaret hacmine ve yönettiği kripto varlıklarına göre kripto girişimlerine farklı lisanslar verilecek. Lisans başvurularını değerlendirecek olan Sunacrip, kendi takdirine bağlı olarak belirli bir ücret talep edebilecek.

Sunacrip’in lisans prosedürlerini ihlal edenlere, 1 ile 3 yıl arası hapis cezası ve 3,000$ ile 6,000$ arasında para cezası verilebilecek.

Madencilik işletmelerini denetleyen Sunacrip, yeni koyulan kurallara uyulmadığı takdirde bu işletmelerin ekipmanlarına el koyabilecek.

Kararnamede, Ekim 2018’de piyasaya sürülen petrol destekli Petro‘dan bahsedilmese de Petro’nun özellikleri, tarif edilen bağımsız kripto para konseptiyle uyuşuyor.

Şu anda ciddi bir ekonomik ve politik krizle karşı karşıya olan Venezuela’da, muhalif lider Juan Guaido kendini devlet başkanı ilan etmiş durumda ve birçok yerel ve uluslararası lider tarafından destekleniyor. Guaido, Petro’nun ülkenin içinde bulunduğu ağır ekonomik durumunu örten bir sis perdesi işlevi görmekten başka bir şey olmadığını düşünüyor.

Haber: CoinTelegraph

→BİTTORRENT, ICO FİYATININ KATBEKAT ÜZERİNE TIRMANDI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl