Venezuela’dan petrol ihracatında yeni kripto para adımı

ABD'nin, Venezuela'nın petrol ticareti konusunda yeniden yaptırım uygulama kararı alması Güney Amerika ülkesinin yetkililerini hareket geçirdi. Reuters'ın haberine göre devlete ait olan petrol şirketi PDVSA yaptırımlardan ötürü ham petrol ve diğer yakıt ürünlerinde kripto para kullanımını artıracak.

Dünyanın en fazla petrole sahip ülkelerinden biri olan ancak ABD’nin yıllarca uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ticaretten uzak kalan ve çok büyük bir ekonomik kriz ile hiperenflasyon gören Venezuela, ticaret konusunda kripto paralara daha fazla ihtiaç duymaya başladı.

Venezuela devletine ait olan petrol şirketi PDVSA’nın müşterilerinin 31 Mayıs’a kadar ABD’nin sağladığı genel lisans ile işlemleri sonlandırmaları gerekiyor. Bundan sonra bu müşteriler, tek tek ABD devletinden Venezuela ile ticaret yapmak için özel izin almak zorunda kalacaklar. ABD, yaptırımların seçim konusunda yapılmayan reformlar nedeniyle geldiğini açıklamıştı.

USDT’ye geçmeye başlamışlardı

Küresel çapta hizmet veren en büyük haber ajanslarından Reuters’a göre Venezuela, yaklaşmakta olan ABD yaptırımlarını gördü ve geçen seneden bu yana da yavaş yavaş petrol ticaretinde USDT’ye geçmeye başlamıştı bile… Reuters kaynakları, ABD yaptırımlarının geri dönmesiyle birlikte Venezuelalı yetkililerin USDT kullanımını hızlandırmayı ve artırmayı düşündüklerini de belirtti.

Petrol bakanı da işareti vermişti

Geçtiğimiz hafta Reuters’a konuşan Venezuela Petrol Bakanı Pedro Tellechea da, “Sözleşmelerde birçok para birimi seçeneği var. Bazı sözleşmelerde kripto para kullanımı da kabul edilebilir” diyerek aslında yaptırımlara bu şekilde karşılık verileceğinin işaretini vermişti. Dünyada petrol ticaretinde en çok kullanılan para biriminin ABD doları olduğu biliniyor. Hatta ABD, uzun yıllardır başta Ortadoğu bölgesi olmak üzere petrol konusunda doların ana para olmasını empoze ediyor.

Ön ödeme olarak bile USDT istediler

Reuters’ın detaylı haberinde önemli bir bilgi daha verildi ve PDVSA’nın birçok anlaşmada, kargonun yarısına tekabül eden fiyatı ön ödeme olarak ve USDT ile talep ettiği de belirtildi. PDVSA’nın ayrıca karşı tarafın dijital cüzdanında kripto para tutmasını istediği ve bunu bir ön koşul olarak talep ettiği ifade edildi.

Birçok ülkenin kripto paralarla ticaret konusunda regülasyon uyumu sağlamamasının Venezuela ile petrol ticaretinde zorluklar çıkardığı belirtilen haberde, tarafların aracı kurumlar üzerinden işlemleri yaptığı ve Güney Amerika ülkesinin, ödenen komisyonlar nedeniyle beklediğinden daha az gelir elde ettiği yazıldı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl