Venezuela’nın kripto parası Petro, 6 hafta içinde piyasaya çıkıyor

Venezuela'nın resmi kripto parası Petro'nun 6 hafta içinde piyasaya sürüleceği açıklandı. Yeni para biriminin Ethereum tabanlı olması bekleniyor.

Venezuela’da meclisin petrol destekli kripto para birimi Petro’yu yasa dışı ilan etmesinden bir gün sonra Nicolas Maduro hükümeti, Petro’nun pre-mine* planlarını açıkladı. Buna göre yeni para biriminin altı hafta içinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Venezuela’nın kripto para birimleri faaliyetinden sorumlu yetkilisi Carlos Vargas, dün çıktığı canlı yayında Petro ile ilgili önemli ayrıntılar verdi.

Petro’nun madencilikle elde edilemeyeceğini pre-mined olarak piyasaya sürüleceğini söyleyen Carlos, ayrıca yeni para biriminin açık artırmaya benzer şekilde bir süreçle verileceğini belirtti.

Carlos Vargas.

Carlos, bunun yanı sıra “Bir buçuk aylık bir süreçte Petro kripto para biriminin satışı gerçekleştirilecek” dedi.

Carlos açıklamalarına şöyle devam etti:

“Petro, yaygın olarak bilinen ve kullanılan bir platformun altında yer alacak, bu da büyük kısıtlamalar olmaksızın Petro’nun dünyanın herhangi bir yerinde pazarlanmasına imkan sağlayacak.”

Büyük olasılıkla Ethereum tabanlı olacak

Vargas, bahsettiği platformun ne olduğuyla ilgili bir bilgi vermedi. Ancak dünya çapında pazarlanabilecek coin’ler oluşturabilmek için sıklıkla kullanılan ve coin’lerin pre-mined olarak çıkarılmasını zorunlu tutan platform, Ethereum’un ERC20 protokolü. Bununla birlikte Venezuela İletişim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinde “petro” kelimesiyle kaydedilmiş bir Ethereum fotoğrafı yer alıyor.

Son olarak Vargas, meclisin Petro’nun yasa dışı ilan edilmesine yönelik kararı, ülkesi için aşağılayıcı olarak gördüğünü belirterek şöyle dedi:

“Petro, Venezuela halkını yüksek enflasyona karşı koruyacak bir olanak olarak sunuluyor.”

*Pre-mined: Madencilikle elde edilemeyen coin’ler.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. serkan Yanıtla

    Fikir ve niyet doğru, yalnız gidiş yolu yanlış! Ethereum sürekli forklanan bir yapıda. Siz de Ethereum blok zincirini kullanan diğer ICO lar gibi ilerlyor ve yanlış yapıyorsunuz. Bağımsız Blok zinciri temeli olan bir Coin oluşturmak daha güvenli olurdu. Lakin haklılık payı az da olsa var. Çünkü Bağımsız paranın engellenmesi mümkün. Ethereum Blok zincirini kullanan bir paranın engellenmesi daha zor olacaktır. Sanıyorum Ana tema da bunun üzerinden ileriyor.