Venezuela’nın resmi kripto parası Petro, satışa çıkıyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, önümüzdeki ay ülkenin resmi dijital para birimi Petro'nun ön satışının başlayacağını söyledi.

Petro’nun teknik belgesini geçtiğimiz Salı günü imzlayan Maduro, token’in ilk satışının 20 Şubat’ta yapılacağını belirtti.

Maduro ayrıca Petro üretmek için eğitim kurumlarında madencilik merkezleri kurulmaya başlandığını da ifade etti.

Devlet televizyonuna konuşan başkan şunları söyledi:

“Ülke için yabancı paralar ile dünyadan ihtiyacımız olan mal ve hizmetleri nasıl elde edeceğimiz konusunda bize büyük yardım edecek.”

Tartışmalı kripto para birimi, geçtiğimiz yılın Aralık ayında mali yaptırımları atlamak hedefiyle duyurulmuştu. Ülke muhalefeti, Petro’nun yasa dışı olduğunu ve ülkenin petrol rezervlerine karşı etkili bir şekilde borçlanacağını deklare etmişti. Meclis üyesi Jorge Milan, “Bu bir kripto para birimi değildir, Venezuela petrolünün ileriye dönük satışıdır. Yolsuzluk için özel olarak hazırlanmış.” demişti.

Öte yandan ABD’den iki senatör de Venezuela’nın bu kripto para birimini, ABD Hazine Bakanlığı’na gönderdiği açık bir mektupta kınadı ve bakanlığın ABD yaptırımlarından kaçınmak için kripto para kullanımıyla mücadele adına çeşitli mekanizmalarla donatılmasının zorunlu olduğunu bildirmişlerdi.

Son olarak Venezuela’nın Petro’su şu an borsalarda aktif olarak alınıp satılabilen PetroDollar (XPD) ile karıştırılmamalı. İkisi aynı kripto para değil. Venezuela’nın Petro’su şu an borsalar aracılığıyla aktif bir şekilde alınıp satılamıyor ve gelecekte global borsalar üzerinden satılıp satılmayacağı henüz belli değil.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl