Bir bakışta Verge: Nedir, nasıl alınır ve öne çıkan farkları nelerdir?

Bu rehberde Verge hakkında "Verge nedir, Verge coin nasıl alınır, niçin yükseliyor ve diğer coin'lerden ne tür farklılar taşır?" gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

2017 yılının Aralık ayı kripto para birimleri için benzeri görülmemiş bir ay oldu. Bitcoin, 10.000$ seviyesini aştıktan sonra CBOE ve CME gibi vadeli işlemler borsalarının Bitcoin’de vadeli işlemleri başlatmasıyla 20.000$’ı gördü. Bitcoin’in ardından Litecoin, Ripple, TRON, Cardano, Stellar, Bitcoin Cash ve Qtum gibi altcoin’ler de rekor seviyelere varan büyük artışlar yaşadı.

Geçtiğimiz hafta “aya ulaşan” bir diğer coin ise Verge (XVG) oldu.

Verge coin nedir?

Verge, güvenli ve anonimliğiyle ön plana çıkan Blockchain tabanlı bir kripto para birimi -mahremiyete ve günlük kullanıma odaklı. İşlemleri izlenemez kılamk için IP adreslerini gizleyen birden fazla anonimite merkezli ağ kullanır (örn. Tor, I2P).

Resmi internet sitesine göre Verge’nin misyonu şöyle:

“Blockchain teknolojisini günlük hayata getirerek dünya çapında insanlara güç kazandırır. Verge, direkt işlemlere hızlı, verimli ve özel bir şekilde katılmaya olanak tanır. Verge, işletmeler ve bireylere ödeme göndermek ve almak için esnek seçenekler sunar.”

Onay süreleri oldukça hızlı

Son zamanlarda Bitcoin ve Ethereum gibi lider para birimlerinde geciken işlem onayları kronik bir hale büründü. Verge ise ortalama onay süresini 5 saniyenin altında tutmak için “Simple Payment Verification (SPV)” teknolojisini kullanıyor.

Birçok Blockchain tabanlı projeden farklı olarak Verge, pre-mined coin’ler tarafından finanse edilen özel bir şirket değil. Açık kaynaklı bir platform olan Verge’nin geliştirme ekibi, Verge ağı hakkında yeni fikirleri tartışmak, desteklemek ve uygulamak için Verge topluluğunun binlerce üyesiyle açık bir iletişim politikası yürütüyor.

Son iki günde inanılmaz bir artış

Verge, son iki gündür inanılması güç bir artış yaşıyor. 22 Aralık’ta 0.072$ seviyesinden işlem gören bir XVG, bu rehberin yayına girdiği 24 Aralık’ta 0.28$’a fırlamış ve yaklaşık %400 bir artış kaydetmiş durumda.

Verge fiyatı neden yükseliyor?

Geçtiğimiz aydan bu yana kripto para birimlerine adeta bir akın görüyoruz. Artan bu ilgi Bitcoin ve Ethereum gibi lider kripto para birimlerinde yaşanan önemli aksaklıklarla sonuçlandı. İşlem onayları saatleri buldu ve işlem ücretleri Bitcoin’de 40$’ı gördü. Doğal olarak birçok yatırımcı Bitcoin’deki mevcut zayıf noktaları anlamaya başladı. Özellikle geciken işlem onayları, yatırımcıları daha hızlı işlem onayı sunan başka para birimlerine yönlendirdi. Litecoin ve Ripple’daki artış buna gerekçe gösterilebilir.

Hızın yanı sıra gizliliğe verilen önem de Verge’yi yatırımcılar arasında cazip kıldı. Verge, diğer gizlilik odaklı para birimlerinin yanı sıra kullanım kolaylığıyla ön plana çıkıyor. Verge ayrıca kullanıcıları için güvenliği arttırmak adına bir dizi güvenli cüzdan da sunuyor. Bunların arasında Tor Android Wallet benzersiz bir teklif.

Sorumluluk reddi: Yukarıdaki bilgilerin hiçbiri tavsiye niteliği içermez. Kripto para birimleri yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Lütfen yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın ya da danışman desteği alın.

Verge coin nasıl alınır?

Gizliliğe ve günlük kullanıma odaklanan Verge coin nasıl alınır? Verge’yi kullanım kolaylığı ve düşük komisyonlarıyla ön plana çıkan Binance borsasından satın alabilirsiniz.

Binance‘e kayıt olduktan sonra aşağıdaki adımları izleyin:

1- Binance hesabınıza Bitcoin veya Ethereum transfer edin. Nasıl transfer yapılacağını bilmiyorsanız şuradaki rehberimizi okuyun.

3- Bitcoin’leriniz hesaba geçtikten sonra sol üstte bulunan Exchange bölümünden Basic‘e giriş yapın. İleri düzey kullanıcılar Advanced‘ı de kullanabilirler.

4- Sağ tarafta bulunan arama kutucuğuna XVG yazın ve XVG/BTC çiftine tıklayın. Ethereum’la alım yapacaksanız arama kutucuğunun üzerindeki çubuktan ETH’yi seçin ve ardından XVG’yi aradıktan sonra XVG/ETH çiftine tıklayın.

5- Buy XVG bölümünden fiyat ve miktar bilgisi girerek satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Buradaki işlemi daha da basitleştirmek istiyorsanız Market‘e tıklayın ve sadece ne kadar XVG alacağınızı girin. Yalnız bu işlemde ödeyeceğiniz komisyon biraz daha fazla olacak.

6- Fiyat ve miktarı girdikten sonra Buy XVG butonuna tıklayın.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. Mustafa Cevapla

    Selam
    Btcturk ten bitcoin transfer olmuyor. Bi fikriniz varmı.

  2. incimed Cevapla

    selam,
    bu başarılı yazınız için teşekkürler