Gizlilik odaklı kripto para Verge yüzde 51 saldırısının kurbanı oldu

Verge blok zincirinin yüzde 51'lik bir saldırı geçirdiği bildirildi. Söylenenlere göre saldırgan 3 saat içinde 10 bin sahte blok üretti ve 1 milyon dolarlık XVG kazdı.

Yüzde 51 saldırısı olarak bilinen bir durum, Blockchain ağının ele geçirilmesini ifade eder. Küçük boyutlu blok zincirleri yüzde 51 saldırısına karşı daha hassastır, çünkü ağın boyutu büyüdükçe yüzde 51’ini kontrol etmek için gerekli olan gücü sağlamak zorlaşır.

Küçük blok zincirlerinin kodlarının bu saldırılara karşı gerekli koruma mekanizmalarını sağlaması gerekir. Son haberlere göre bir altcoin blok zinciri, yüzde 51 saldırısına kurban gitmiş görünüyor.

Bitcoin Talk forumunda “ocminer” adlı bir üye tarafından yayınlanan yazıda, Verge blok zincirinin yüzde 51’lik bir saldırı geçirdiği bildirildi. Gönderiye göre saldırgan bu saldırıyı blok zincirindeki bazı hatalardan yararlanarak gerçekleştirdi.

Saldırganın aynı algoritmayla XVG token’leri kazanarak birkaç blok üretebildiği bildirildi. Normal şartlar altında her bir blok, herhangi bir madencinin şebekeyi ele geçirmesini önlemek için farklı bir algoritma kullanılarak oluşturulur.

Verge blok zincirine yapılan bu saldırının yaklaşık olarak üç saat sürdüğü ifade edildi.

3 saatte 10 bin blok üretti, 1 milyon dolar kazandı

Üç saat süren saldırı sırasında saldırganın 10 bin sahte blok ürettiği ve 1 milyon dolarlık XVG kazandığı öne sürülüyor. Sosyal medyada saldırının birçok kişi tarafından Verge ekibinin beceriksizliği ve yetersizliği ile mümkün olduğu dile getirildi.

Verge ağının güvenli bir hale getirilip yeni bir başlangıç yapabilmesi için geliştirici ekibinin mecburi çatallaşmaya gitmesi gerekecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl