Bitmain’in makineleri, Kazakistan’daki dev tesiste çalışacak

Çin’in kripto paralara vurduğu büyük darbenin ardından ön plâna çıkan ülkelerin içinde Kazakistan önemli bir yere sahip. Son olarak Çinli madencilik cihazı üreticisi Canaan’ın kendi kripto madencilik işine başlayacağını ve bu işi Kazakistan’da yapacağını duyurmasının ardından bir başka Çinli dev cihaz üreticisi Bitmain de makinelerinin bir bölümünü buraya taşıma karar aldı.

Kazakistan’daki veri merkezi operatörü olan Enegix şirketi, Bitmain’e hosting hizmeti sağlayacak ve Pekin merkezli şirketin madencilik cihazlarını çalıştıracak.

Antminer S19 Pro’lar çalıştırılacak

Enegix’ten bugün yapılan açıklamada, 180 megawatt’lık tesisin, şirketin 3. veri merkezi konumunda ve 50 binden fazla cihaz çalıştırabilecek kapasiteye sahip olduğu belirtildi. Tesiste Bitmain’in Antminer S19 Pro makineleri çalıştırılacak. Enegix CEO’su Yerbolsyn Sarsenov da yaptığı açıklamada 18 megawatt’lık kapasitelerinin kalan bölümünü Bitmain’e ayrımaktan mutluluk duyduklarını belirtti ancak bu kapasitedenin ne kadar olduğuyla ilgili bir bilgi vermedi.

Elektrik kömürle çalışan bir şebekeden geliyor

CoinDesk’in aktardığına göre şirket bu konuda geçtiğimiz Ağustos ayında bilgi verdi ve elektriğin, kömürle enerji üretimi yapılan devlete ait bir şebekeden geldiğini belirtti. Şirketin ayrıca, gelen talebin yoğunluğu sebebiyle ülkede daha fazla madencilik tesisi açmayı plânladığı aktarıldı.

Kazakistan’daki ucuz elektrik Çin’den ayrılan birçok madencinin özellikle ABD’ye oranla çok daha yakın bir coğrafya olan buraya göç etmesini sağlıyor. Enegix’in veri merkezi de ülkenin kuzeyinde Rusya sınırına yakın olan Ekibastuz’da yer alıyor.

Çin devletinin madencilere uyguladığı kapatma kararının ardından iki büyük dev BIT Mining ve Canaan, operasyonlarının bir bölümünü Kazakistan’da yapmaya başlamışlardı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl