Monero’nun ardından Vertcoin’den de Bitmain’e savaş ilanı

Vertcoin'in resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan duyuruyla tekelleşmiş madenciliğe karşı durmanın zamanı olduğu ifade edildi.

Bitcoin için özel madencilik donanımları üretilmesinin ardından kripto para dünyası büyük ölçüde değişti. ASIC adı verilen bu cihazlar, herhangi bir bilgisayarın yapabildiklerinin ötesinde oldukça yüksek bilgi işlem güçlerine sahip. Ayrıca bir tüketici bilgisayarıyla yapılacak madenciliğe kıyasla daha az elektrik tüketirler.

Sonuç olarak CPU ve GPU gibi geleneksel bilgisayar donanımlarının madencilik için modası geçmiş durumda. Bitcoin madenciliğinde artık yalnızca ASIC cihazlar ile rekabetçi kalınabiliyor.

Bugün ASIC cihazlarının neredeyse tamamı Çinli bir şirket olan Bitmain tarafından üretiliyor. Bu durum da madencilikte tekelleşme sorununu yaratıyor.

Geçtiğimiz günlerde Monero’nun ASIC cihazlara karşı savaş açtığını ve bu cihazları Monero üzerinde etkisiz kılmak için yazılım güncellemesine gidileceğini duyurmuştuk. Öyle görünüyor ki ASIC cihazlara karşı yürütülen bu savaşta Monero yalnız kalmayacak.

Geçtiğimiz günlerde Vertcoin’in resmi Twitter hesabı üzerinden bir duyuru yapıldı. Her zaman güçlü bir ASIC karşıtı olan Vertcoin’in duyurusunda, “Ethereum için ASIC’ler yaratıldığı haberlerini görmek üzücü. Tekelleşmiş madenciliğe karşı durma zamanı olduğuna inanıyoruz. Bizimle misin Monero?” ifadelerine yer verildi. Vertcoin’e kripto topluluğun büyük çoğunluğunu oluşturan sıradan kullanıcılardan da destek geldi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl