Vestel (VESTL) davayı kazandı, alacağı tazminat dudak uçuklattı

vestel mahkeme

Türkiye’nin köklü şirketlerinden Vestel uzun zamandır Hollanda’da bir hukuk savaşı veriyordu. Nihayet dava sonuçlandı. Vestel, kamuoyunda ortaya çıkan yanlış bilgilerin önüne geçmek amacıyla dava sonucu hakkında açıklama yaptı.

Vestel kazandı, Samsung ve LG kaybetti

Vestel ve yurt dışı iştirakleri Hollanda’nın Doğu Brabant Bölge Mahkemesinde Samsung, LG ve Technicolor şirketlerine karşı bir dava açmıştı. Dava toplamda 2 milyar Eurodan fazla bir tazminatı işaret ediyordu.

Mahkeme rekabet hukuku kaynaklı davanın kısmen kabulüne karar verirken kısmen reddetti. Anılan karar uyarınca, davada iki davalının (TTD International S.A.S ve TDP SP. Z.O.O.) Vestel’e 684 milyon 400 bin Euro tutarında tazminat ödemesine hükmedildi.

Hollanda ilk derece mahkemesinin kararı ve kararda belirtilen tutarlar henüz kesinleşmiş değil. Davalıların karara itiraz hakkı bulunuyor. Ancak davanın kabulü ve tazminat tutarının büyüklüğü Vestel yatırımcılarının şimdiden iştahını kabarttı.

Elde edeceği tazminat piyasa değerine yakın

Vestel’in KAP açıklamasının ardından borsa çevrelerinde tazminatın büyüklüğü tartışılmaya başlandı. Şu anda Vestel 22 milyar TL’lik piyasa değerine sahip. Yani en basit haliyle bugün Vestel şirketi satın alınacak olsa 22 milyar TL’ye satın alınabiliyor. 22 milyar TL bugünün Euro kuru ile 670 milyon Euro gibi bir miktara denk geliyor.

Eğer mahkeme kararı kesinleşirse ve rakip firmaların Vestel’e tazminat ödemelerine kesin olarak hükmedilirse bu Vestel’in kendisi kadar büyük bir şirketi bedavaya satın almasI gibi olacak.

Borsa İstanbul’da seans henüz başlamadı ancak tüm gözler şu anda VESTL ve VESBE hisselerine çevrilmiş durumda. İki hissenin yapacağı hareket merakla bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl