Viberate (VIB Coin) nedir? Geleceği ve projesi hakkında önemli bilgiler

Kripto para piyasasının en eski ve müzik endüstrisini kökünden değiştrmeyi amaçlayan blok zinciri tabanlı projelerinden olan Viberate (VIB Coin), yatırımcıların merak ettiği kripto paralardan oldu. VIB Coin ile ilgili detaylı bilgilere bu içerikten ulaşabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kurucusu ve kuruluş yılı: Matej Gregorcic ve Vasja Veber / 2014
Blok zinciri: Ethereum
Toplam arzı: 200 milyon adet
Dolaşımdaki arzı: 196 milyon adet
Piyasa değeri: 8 milyon dolar (11 Şubat 2022)
En düşük fiyat: 0.006209 dolar
En yüksek fiyat: 0.75 dolar
Projenin amacı: Müzik endüstrisine daha bağımsız ve merkeziyetsiz çözümler sağlamak, sanatçılar, organizatörler ve şirketleri bir araya getirmek.
Kullanım alanları: Müzik sektörü

Viberate projesi nedir?

Viberate, müzik endüstrisine hitap eden Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir projedir. Sanatçıları, hayranları, yetenek ajanslarını ve etkinlik organizatörlerini aynı platformda birbirine bağlar. Canlı müzik endüstrisi, önde gelen mekanlarda oynayan ünlü sanatçıların büyük çoğunluğunu kontrol eden birkaç lider yönetim şirketi tarafından uzun süredir domine edildi. Aynı zamanda, daha küçük sanatçılar tanınmak ve işlerini isteyen mekanlarla bağlantı kurmak için mücadele ediyor. Viberate, endüstrideki tekeli kırmak ve tamamen merkeziyetsiz bir hale gelmesi gerektiğine inanarak bu projeyi hayat geçirdi.

Viberate, hem işletmeler arası (B2B) hem de işletmeler ile müşteri arasındaki (B2C) bir pazardır. Canlı müzik endüstrisinin farklı kesimlerini bütünleştirmeyi amaçlar. Genel iş modeli çok yönlü olduğu için anlaşılması karmaşık olabilir ancak yapı olarak sağlam bir proje olarak ön plâna çıkıyor.

İşletmelerden müşteriye olan kısmında bilet satışı ve kitle fonlamaları kısmına odaklanmıştır. Bu alanda işletmeden tüketiciye yönelik pazarda, konserler ve festivaller de dahil olmak üzere canlı etkinlikler için bilet satışları gerçekleştirilecek. Bu özel gelir akışı için, Viberate, Ticketmaster gibi çeşitli çevrimiçi rezervasyon acenteleriyle bağlı kuruluş bazında ortaklık kurmuştur. Gelecekte, Viberate kripto kendi bilet alım-satım hizmetini -Digital Ticket Exchange (DTX)- sunmayı planlıyor. Tüketiciler, etkinlik biletlerini doğrudan kripto para kullanarak satın alacak ve biletin bir token olarak ERC20 tabanlı kripto cüzdanlarına gönderilmesini sağlayacak. Bilet ücretlerini güvende tutmak için akıllı sözleşmeler kullanılır, böylece etkinlik devam etmezse taraftarlar geri ödeme alabilir. Ayrıca, orijinal alıcının katılamaması durumunda biletlerin yeniden satılabilmesi için bayi işlevi de içerecek.

Viberate platformu sektörde önemli bir veri tabanına sahiptir. Viberate, projede hedef olarak sanatçılar, etkinlikler/konserler ve konser alanlarına odaklanmıştır.

Sistemin tüm kullanıcıları (işletmeler ve tüketiciler) VIB ödül havuzundan ödüller kazanabilir. Ödüller, hizmete kaydolma, arkadaşlarını davet etme, veri tabanının bakımı ve küratörlüğü gibi faaliyetlere dayalı olarak tahsis edilir. İkincisi, ekip tarafından doğrulanmaya tabidir.

VIB Coin nedir?

VIB token’ları ERC20 tabanlı token’lardır ve madenciliği yapılmaz. Ethereum’a dayalı akıllı sözleşmeler kullanılarak oluşturulurlar. VIB Coin’in toplam arzı, 200 milyondur, dolaşımdaki arzı ise 196 milyon adettir. Token’ların %60’ı proje geliştirmeyi finanse etmek için ICO’da satıldı. %16’sı proje ekibine ayrıldı. %4’ü melek ve erken yatırımcılara tahsis edildi. %5’i ise ödül havuzunda yer alıyor.

VIB Coin geleceği?

ICO öncesi Viberate, halihazırda çeşitli kaynaklardan yatırım almış aktif bir kullanıcı tabanına sahip mevcut bir şirketti. Şirket, 2016 yılında DJ’lerin yöneldiği bir mecraydı. 440 bin ABD Dolar değerindeki ikinci girişim finansmanı turunun ardından 2017 yılının ortalarında, Viberate 2.0 piyasaya sürüldü. Bu, sosyal medya profil verileri ve analitiği ve canlı etkinlik rezervasyon bilgileri dahil olmak üzere 120 binden fazla giriş içeren, her türden bir müzik veri tabanıydı. 2017 yılında toplamda 10 milyon dolardan fazla bir yatırım aldı.

Viberate’in kurucu ortağı ve CEO’su Matej Gregorcic, “AirBnb’nin tatil kiralamaları için olduğu gibi, ana hedeflerimizden biri her zaman sanatçılar için bir çevrimiçi pazar yeri oluşturmak olmuştur. Özelliği ICO’dan hemen sonra kullanıma sunmayı planlıyorduk, ancak ayı piyasası bizi temel ürünümüzü, kapsamlı analitikleri yükseltmeye daha fazla odaklanmaya zorladı. Bu, vizyonumuzu değiştirmiyor – çevrimiçi topluluğumuz analitiklerin yardımıyla gerçekten gelişmeye başladığında, bir pazaryeri başlatabiliriz.” demişti. CEO, şu anda NFT tarafına odaklandıklarını söylerken, projelerinin müzik endistrisinde bir devrim yaratacağından emin konuşuyor.

VIB Coin nereden ve nasıl alınır?

Viberate projesinin token’ı olan VIB Coin, Binance, OKX, WzirX gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl