Ödeme devi Visa’dan bir dijital para için patent başvurusu

Ödeme şirketi Visa, merkez bankaları tarafından kullanılabilecek bir dijital para sistemi için patent başvurusunda bulundu.

Ödeme devi Visa’nın bir dijital itibari para için patent başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Dün ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayınlanan belgeye göre, Visa’nın başvurusu ilk olarak 2019 yılının Kasım ayında yapıldı. Patente konu olan buluş, kripto para birimlerinin sunduğu avantajlarla geleneksel, devlet tarafından ihraç edilen para birimlerinin avantajları arasında köprü kurmanın bir yolu olarak sunuluyor.

Dosyada ayrıca Ethereum’dan tam 11 defa bahsediliyor ve Ethereum’un buluşun uygulamasının bir parçasını oluşturabileceği gösteriliyor. Öte yandan Hyperledger Fabric’ten de böyle bir sistemde olası kullanım için bir başka Blockchain platformu olarak bahsediliyor.

Forbes’a konuşan bir Visa yetkilisi, “Tüm patentler, yeni ürün veya özelliklere dönüşmez.” derken Eski ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı J. Christopher Giancarlo patent başvurusunun özel işletmelerin parasal konularda hükümetle birlikte çalışmak istediklerinin kanıtı olduğunu savundu.

Son olarak bugün bir konferansta konuşma yapan Visa CEO’su Alfred Kelly, itibari para ile desteklenen dijital para birimlerini çok ilginç olabilecek potansiyel bir ödeme teknolojisi olarak gördüğünü ifade etti.

Visa, bir süre önce Facebook’un kripto para projesi Libra’ya katılım sağlamış ancak birçok ülkeden politika yapıcıların Libra’ya dönük tepkilerinin ardından projeden ayrılmıştı. Şirket, geçtiğimiz ay da kripto para girişimi Fold ile bir iş birliğine gitmişti. Bu iş birliği sonucunda kullanıcıların Visa kartları geçen herhangi bir yerden yapacakları alışverişlerden Bitcoin kazanmalarını sağlayacak bir ürün oluşturuldu. Visa, kripto para borsalarıyla da yakından çalışıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl