Visa’dan ödemeler için StarkNet önerisi

Kripto para şirketleriyle son senelerde birçok ortaklığa imza atan Visa, kripto ile gerçek dünya arasındaki boşluğu, Ethereum üzerindeki ikinci katman bir blok zinciri olan StarkNet ile doldurabileceğini belirtti.

En büyük küresel ödeme şirketlerinden biri olan Visa, kripto paralarını kişisel cüzdanlarda saklayan kişilerin otomatik ödemelerini daha rahat yapabilmesi için ikinci katman çözümü olan StarkNet önerisini getirdi.

Bilindiği üzere geleneksel finansta birçok fatura ödemesi otomatik olarak yapılabiliyor ancak bu tarz bir ödeme şekli, şu anda blok zincirine entegre edilebilmiş değil. Visa ise, “hesap soyutlama” adını verdiği konsept ile otomatik ve programlanabilir ödemelerin nasıl akıllı sözleşmelerde uygulanabileceğini araştırmaya başladı.

Teklifi veren şirket araştırmacıları konuyla ilgili, “Blok zinciri teknolojisinin altyapısının eksik olduğu önemli alanlardan birinin de otomatik ödemeler olduğunu düşünüyoruz. Bu öneriyle beraber otomtik ödemelerin ötesindeki birçok teknoloji de blok zincirine taşınabilir” dediler.

Visa ise StakNet’i kullanarak bu konseptini Argent cüzdanıyla hayata geçirmek istiyor çünkü aklllı kontratların kullanıcılar için otomatik ödeme yapması işlemi, henüz Ethereum üzerinde yapılamıyor. Bu teklif sayesinde kullanıcılar, kişisel cüzdanlarını kullanarak, her işlemi imzalamak zorunda kalmadan otomatik olarak ödeme yapabilecekler.

Visa yaptığı açıklamada ayrıca, programlanabilir ödemelerde güvenlik ve mahremiyet çalışmaları yapan şirketlerle de görüşmeye hazır olduğunu da belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl