Visa ve Mastercard, Rusya’da tüm operasyonları askıya aldı

Küresel kredi kartı pazarının yüzde 75'inden fazlasını kontrol eden iki dev Visa ve Mastercard, Rusya'da tüm operasyonları durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Visa ve Mastercard Rusya’daki tüm operasyonları durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Visa’dan yapılan açıklamada, “Visa, önümüzdeki günlerde tüm Visa işlemlerini durdurmak üzere Rusya’daki müşteri ve ortaklarıyla birlikte çalışacak.” denildi. Buna göre, Rusya’da verilen Visa kartları ülke dışında, Rusya dışındaki finans kurumları tarafından verilen Visa kartları da Rusya’da çalışmayacak.

Visa CEO’su Alfred Kelly, “Rusya’nın sebepsiz şekilde Ukrayna’yı işgal etmesi ve tanık olduğumuz kabul edilemez olayların ardından harekete geçmek durumundaydık. Bunun Rusya’da hizmet verdiğimiz müşteriler, iş ortaklarımız, satıcılar ve kart sahipleri üzerinde yaratacağı etkiden dolayı üzgünüz.” dedi.

Mastercard’dan da benzer bir açıklama geldi. Şirketin açıklaması şöyleydi:

“Bir haftadan uzun bir süredir dünya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan şok edici ve yıkıcı olaylara şahit oldu. […] Tüm bunları göz önünde bulundurarak Rusya’daki ağ hizmetlerimizi askıya alma kararı verdik. Böylece Rus bankaları tarafından verilen kartlar artık Mastercard ağı tarafından desteklenmeyecek. Ülke dışında verilen herhangi bir Mastercard kartı ise Rusya’daki mağazalar veya ATM’lerde çalışmayacak.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl