Visa’dan Brezilya bankalarına kripto para hizmeti geliyor

Dünya genelinde kripto paralara verdiği destekle bilinen ve bazı borsalarla debit kart projeleri de yapan ödeme devi Visa, Güney Amerika'nın en büyük ülkesi olan Brezilya'da geleneksel bankacılık kurumlarına kripto para hizmeti vermek için çalışma içinde olduğunu açıkladı.

Dünyanın en büyük ödeme ağı olarak görülen VISA’dan yeni bir kripto para adımı geldi. Geçtiğimiz günlerde aldığı CryptoPunks NFT’siyle adını duyuran şirket, Güney Amerika’nın dev ülkesi Brezilya’da geleneksel bankacılık kurumlarının sistemlerine kripto para hizmetleri vermek için çalışma içinde olduğunu açıkladı.

Bir sonraki adım Bitcoin ödemesi entegrasyonu

Brezilya basınından Seu Dinheiro’nun haberine göre; VISA yetkilileri ülkede birçok kripto para odaklı şirketle, piyasa kripto para kartları üretmek için çalışma halinde olduklarını belirttiler. Yetkililer ayrıca, bundan sonraki adımın da Bitcoin ödemeleriyle direkt olarak bir entegrasyon olduğunu söylediler. Brezilya’da Bitcoin ödemelerinin kısa süre içinde test edilmeye başlanacağı bilgisi verilirken, Bitcoin’lerin hiçbir aracı olmadan direkt olarak hesaplara gitmesi yönünde çalışmalar yapılıyor. Bu durum, diğer kripto kartlarında bulunan, kripto paranın fiat paraya dönüştürülmesi işleminin yapılması durumunu da ortadan kaldırıyor. Yani aracı ortadan kalkıyor.

VISA’nın Brezilya kolundaki yeni iş modelleri yöneticisi olan Eduardo Abreu da konuyla ilgili olarak şirketin API’ler geliştirdiğini, bu sayede, aracıları ortadan kaldırarak direkt olarak bir bankacılık uygulaması ile kripto paralara ya da ETF’lere yatırım yapılabileceğini belirtti.

Brezilya’da kripto para kartları hedefi…

Tüm bunlara ek olarak VISA, isimleri Zro Bank, Alterbank ve Rippio olan 3 bankayla da kripto para kartı çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu bankaların müşteri hesaplarının direkt olarak kripto para hizmeti alınan şirketlere bağlanması hedefleniyor. Ancak bu geliştirmenin ne zamana kadar tamamlanacağı konusunda ise herhangi bir tarih verilmedi.

Hatasız ödeme için şirketler arası blok zincir sistemi

Visa tarafından ayrıca şirketler arası blok zincir sistemi de geliştiriliyor ve bu sayede firmaların akıllı sözleşmeler kullanarak ödeme yapmalarının sağlanması, tedarikçiler ve üreticiler arasında şeffaflığın artması, ve en sonunda da ödemeler ile mevduatların doğrulanması plânlanıyor. Abreu aynı zamanda, sistemin bazı müşterileri ile şu anda test aşamasında olduğunu ve VISA’nın gelecekte bu konuda daha fazla duyuru yapacağını söyledi.

Kripto adaptasyonu gittikçe artıyor

Güney Amerika ve Afrika kripto para adaptasyonunun en çok olduğu bölgeler. Özellikle Latin Amerika ülkelerinde benimsenme hızı çok fazla… Visa yöneticisi olan Abreu da, kripto paralar ile vârolan bankacılık sistemi arasındaki farkı kapatmak istediklerini belirtti ve puan kazanma sisteminin önemine değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Brezilyalıların harcama yaptıkça puan, mil ve indirim kazanma alışkanlıkları bulunuyor. İnsanlar bu tür ödüllere çok önem veriyorlar. Kredi kartınızla harcama yaparak neden kripto para kazanmayasınız?”

CryptoPunks NFT’sinin satın alınması konusu da sorulan Abreu, “Brezilya için Visa’nın ayrı bir NFT projesi de bulunuyor” dedi.

Bilindiği üzere, kripto paralar konusunda sürekli olarak olumlu adımlar atan Brezilya’da geçtiğimiz aylarda önce Bitcoin ardından da bir Ethereum ETF’ine onay çıkmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl