Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Elon Musk’ın önerisine karşı çıktı

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın sosyal medyadaki etkisinin uzun süre daha devam etmeyeceğini belirten Ethereum kurucularından Vitalik Buterin, şimdi de Tesla CEO’sunun, ölçeklenme sorunlarının çözümüyle ilgili yaptığı açıklamaya katılmadığını söyledi.

Kendi blog sayfasında uzun ve detaylı bir yazı yazan Buterin, Tesla CEO’su Elon Musk’ın kripto paralardaki ölçeklendirme önerisinin işe yaramayacağını düşündüğünü söyledi.

“Aşırı merkezileşme olmadan mümkün değil”

Vitalik Buterin ise blog yazısınında Musk’ın bu çözüm önerisinin aşırı merkezileşmeye yol açmadan mümkün olmayacağını belirtti:

“Aşırı merkezileşmeye yol açmadan ve bir blok zincirin temel özelliklerinden taviz vermeden böyle bir ölçeklendirme sağlamak mümkün değil”

Birkaç düğüm üzerinde kontrol elde etmenin, böyle bir ölçeklendirme için gereken konsensüsün daha kolay elde edilmesini sağlayacağını belirten Buterin, merkezileşmenin ise bu durumda olan herhangi bir blokzincirde manipülasyon riskini artıracağını söyledi.

“Düğümler reddedebiliyorsa güvenebiliriz”

Düzgün çalışan bir merkeziyetsiz sistemde, ideal bir işlevsel blokzincir ağı için olması gerekenleri belirten Buterin, “Düğümler, otomatik olarak protokol kurallarının dışına çıkan blokları reddedebiliyorlarsa ve bunu madencilerin ya da hissedarların yüzde 90’ının onay vermesine rağmen yapabiliyorlarsa, o zaman işlevsel bir blokzincire olması gerektiği gibi güvenebiliriz” dedi.

“Sorunları çözecek en büyük çözüm ‘sharding'”

Sharding yani parçalara ayırmanın, şu andaki mevcut ölçeklendirme problemlerini çözebilecek en büyük çözüm olduğunu belirten Ethereum kurucusu şunları söyledi:

“Parçalara ayrılmış olan blok zincirleri, bunun olmadığı zincirlere oranla güvenli ve çok yüksek düzeyde işlem hacmine sahip olabilir. Bu durum, onaylanmamış blokların başarılı şekilde reddedilmesini sağlayacak değişikliklerin yapılmasını gerektirir. Bunun için çok büyük bir kriptografik zeka gerekir ancak yapılabilir”

Sharding çözümünün önemli vaatleri olduğunu ancak bazı doğal zorluklar da barındırdığını belirten Buterin, yüzde 100 mükemmel bir blokzincir elde etmenin ise gerçekçi olmadığı yorumunu yaptı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl