Vitalik Buterin’den ‘fork’ açıklamaları: Ethereum zarar görmez

Ünlü madenci Chandler Guo tarafından ortaya atılan ve Justin Sun ile Poloniex borsası başta olmak üzere önemli bir gruptan destek de alan ve Ethereum'da proof of work sistemini devam ettirmeyi amaçlayan "ETH PoW" ile ilgili Vitalik Buterin de sessiz kalmadı. Başka bir fork'un Ethereum'a büyük bir etkisi olmayacağını düşündüğünü belirten Buterin, "Çoğunluk proof of stake'i destekliyor" dedi.

Ethereum’da senelerdir heyecanla ve merakla beklenen “Merge” yani “Birleşme” güncellemesinin tarihi yaklaşırken, uzmanlar son olarak Eylül ayını hedef göstermişti. Tarih yaklaştıkça tartışmalar da ciddi şekilde artarken, Ethereum madenciliğinden önemli miktarda gelir elde eden madenciler de sistemin devamı adına boş durmadıklarını gösterdiler.

Kripto para dünyasının ünlü ve etkili madencilerinden biri olan Çinli Chandler Gu geçtiğimiz haftalarda ETH PoW sistemini ortaya atarken, sert çatallanma konusunda da önemli paydaşlardan destek almıştı.

“Çoğunluk hisse kanıtına destek veriyor”

Ethereum’un kurucularından olan Vitalik Buterin de, gazetecilere verdiği bir demeçte, sert çatallanmanın Ethereum’a fazla zarar vereceğini düşünmediğini belirtti:

“Ethereum’un başka bir çatallanmadan zarar göreceğini düşünmüyorum. Gördüğüm kadarıyla Ethereum ekosisteminin büyük çoğunluğu şu anda tamamıyle hisse kanıtı sistemini destekliyor”

“PoW destekçileri, borsa sahipleri ve çabuk para kazanmak isteyenler”

Bahsedilen çatallanma için uzun vadeli bir benimsenme beklemediğini de belirten Buterin, bu sistemi destekleyenlerin ise borsa sahipleriyle çabuk para kazanmak isteyenler olduğunu söyledi ve adeta isim vermeden Justin Sun gibi önemli kişileri imâ etti:

“ETH PoW sistemini destekleyenlerin büyük çoğunluğu, Ethereum ekosisteminin dışında kalan ve borsası olup kısa sürede çok para kazanma amacında olan kişiler. Bu yüzden burada uzun vadeli bir benimsenme beklemiyorum. Çünkü Ethereum Classic’in de önemli bir topluluğu ve ürünü var. Proof of Work’ü destekleyenlerin büyük çoğunluğu zaten burada… Ancak yine de bu söylediklerim, PoS geçişi döneminde zorluklar ve sorunlar yaşamayacağımız anlamına gelmiyor”

“Büyürse kafa karışıklığı ve sorunlar olacak”

Proof of Work sisteminin önemli kalabalıklar tarafından kabul görmesi durumunda, uygulamaların ve kişilerin belli bir yol seçmek zorunda kalacağını söyleyen Ethereum kurucusu bunun ciddi bir kafa karışıklığı yaratacağını da söyledi:

“Eğer PoW sistemi çok büyürse o zaman bir çok uygulama yollardan birini seçmek zorunda kalacak. Bu da kafa karışıklığı ve sorunlar yaratacaktır. Ne olursa olsun, umarım insanların para kaybetmesine sebep olmaz. Ancak PoW konusu destek aldığında da bu Ethereum’da olmayacak. Madenciler yeni bir coin çıkarmak zorunda kalacaklar. Ethereum ise yeni hisse kanıtı sisteminde Ethereum’a özel olarak devam edecek. Uygulamalar ve projeler için değişen bir şey olmayacak. Benim gördüğüm kadarıyla, çoğunluk yeni PoS sistemine destek veriyor”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl