Vitalik Buterin’den, Ethereum’daki merkeziyetsizlik için “Gökkuşağı staking” önerisi

Ethereum kurucularından olan Vitalik Buterin, son dönemde ağ üzerinde daha fazla güç elde eden ve merkezileşme tehlikesi yarattığı iddia edilen staking hizmet sağlayıcıları hakkındaki endişelere karşı "Gökkuşağı staking" çözümünü önerdi.

Vitalik Buterin, Tayvan’daki ETHTaipei etkinliğinde, Ethereum üzerindeki staking çözümlerine değindi. Konuşmasında, merkezileşme endişelerini anladığını belirten Buterin, Gökkuşağı staking (Rainbow Staking) çözüm önerisinden bahsetti.

“Tek olarak stake eden sayısı az”

Hem genel anlamda staking’in hem de likit stake token’larının Ethereum blok zinciri üzerinde merkezileşme tehlikesi oluşturmaya başladığını ifade eden Buterin, tek kişiden oluşan stake eden sayısının çok az olduğuna parmak bastı. Buterin, 32 ETH sahibi olmanın finansal zorluğunun yanı sıra kendi nod’unu çalıştırmak gibi teknik zorlukların da bulunduğunu ve bunu anladığını belirtti.

Ön plana çıkan platform Lido

Bilindiği üzere Ethereum ağında stake yapabilmek ve doğrulayıcı olabilmek için bir kişinin en az 32 Ether sahibi olması gerekiyor. Bugün bu rakam yaklaşık 115 bin dolara tekabül ediyor. Ve bu kadar maddi gücü olmayan ancak stake etmek isteyen kullanıcılar da, ellerindeki Ether’leri “likit stake” hizmeti veren platformlara emanet ediyorlar. Bu konuda en bilinen platform ise Lido Finance olarak ön plana çıkıyor. Lido’nun şu anda Ethereum stake alanı içerisinde üzerinde %60’tan fazla dominansı bulunuyor. Bu da birçok uzman ve analiste göre ciddi bir merkezileşme tehlikesi yaratıyor.

Ağır ve hafif staking…

Buterin’in bu tehlikeye karşı önerdiği Gökkuşağı Staking çözümü ise “ağır ve hafif staking” olmak üzere iki çeşit öne sürüyor:

“Burada açıkça staking işlemini ağır ve hafif olarak ikiye ayırıyoruz. Blokların tamamlanması için hem ağır hem de hafif stake yapan kullanıcıların blok imzalamasını sağlamayı düşünüyoruz. Dolayısıyla bu iki seçeneği de kullanarak güvenliği artırabiliriz”

Gökkuşağı staking işleminde ağır staking yapanlar, yani daha fazla Ether sahibi olanlar her slot’u imzalayabiliyorlar. Ancak diğer tarafta hafif staking yapanlar ise slot’ları bir kura sistemi ile imzalayabilyorlar.

Buterin bu sistemi geliştirmek ve hayata geçirmek için hala ciddi araştırma ve çalışmalar yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bence burada en önemli sorular ve sorunlar teknik değil, felsefidir. Sistemden ödül almak isteyen ve ETH yatıran tembel stake’çilerin mantalitesini anlamak daha önemlidir”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl