Vitalik Buterin’den Ethereum için kuantum saldırılarını önleyecek çözüm önerisi

Ethereum kurucularından olan Vitalik Buterin, kuantum bilgisayarlarla yapılacak olan muhtemel bir saldırı için çözüm önerisi getirdi. Buterin, basit bir çatallanma vasıtasıyla, hesap soyutlamanın da devreye sokularak kuantum saldırılarının önlenebileceğini ifade etti.

Kripto para ve blok zinciri teknolojisinin kuantum bilgisayarların geliştirilmesiyle, hack’lenip hack’lenemeyeceği senelerdir tartışma konusu olurken, Vitalik Buterin’den ise Ethereum blok zinciri için bir çözüm önerisi sunuldu.

“Kuantum bilgisayarlar kötülerin eline geçerse…”

Yazdığı blog yazısında kuantuma dirençli bir kriptografinin, erişilmesi geeken hedef olduğunu dile getiren Buterin şu ifadeleri kullandı:

“Yarın kuantum bilgisayarların var olduğunu ve kötü niyetli kişilerin de burada güç sahibi olduğunu düşünelim. Kişilerin fonlarını çalınmasını önlemek için kuantuma karşı dayanıklı bir kriptografi geliştirmek ana hedef olmalıdır. Hesap soyutlama bir kez devreye girdiğinde kullanıcılar kolaylıkla kuantuma dayanıklı imzalama sistemine geçiş yapabilirler. bunu da istedikleri zaman yaparlar. Peki ya bizim o kadar zamanımız yoksa ve hemen harekete geçmemiz gerekiyorsa ne yapmalıyız?”

“Akıllı sözleşmeler cüzdanlara dahil edilmeli”

Kuantum bilgisayar tehlikesini atlatmak için bir çatallanma öneren ve bu çatallanmanın bir Ethereum Geliştirme Teklifi’yle (EIP) desteklenmesi gerektiğini belirten Buterin, böylece güvenliğin çok daha rahat çekilde sağlanacağını belirtti:

“Aslında böyle bir altyapıyı getirmek için hemen yarın harekete geçilebilir. Bakın, Ethereum’daki eliptik eğri çoğaltması aslında kuantum bilgisayarlar tarafından tersine çevrilebilir. Bu da, hesap üzerinden tek bir işlem yapılmış olursa, kuantum bilgisayarların özel anahtarları ortaya çıkarmasına neden olur. Hiçbir işlem yapılmazsa da, sadece adres gözükür ama özel anahtarlar saklı kalır. Dolayısıyla işlem yapan birçok adres de, tehlikelere açık olur. Ancak getirilecek yeni EIP ile bunların önüne geçilir”

Kuantum tehlikesi şu an var mı?

Bilindiği üzere kuantum bilgisayarlar uzun zamandır kripto dünyasının gündeminde yer alıyor. Blok zinciri şifrelemesinin kırılması demek, insanların kripto paralarının hızlı şekilde çalınabilmesi demek oluyor. Ancak özellikle Google ve IBM’deki mühendisler, kuantum bilgisayarlarının en erken 2029’da belli bir güce ulaşabileceğini savunuyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl