Vitalik Buterin, TIME’a konuştu: Onlar parayı seçtiler ve gittiler

Ethereum kurucularından olan Vitalik Buterin, dünyaca ünlü TIME Dergisi'ne uzun ve önemli bir röportaj verdi. Buterin'in sosyal olaylardan, Ethereum'un ilk günlerine kadar birçok değerlendirmede bulunduğu röportajda isim vermeden eski kurucu ortakları eleştirmesi de dikkat çekti. Kendisinin ilk günden bu yana, para için değil, merkeziyetsizlik için çalıştığını belirten Buterin, "Onlar parayı seçtiler ve gittiler" dedi.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de TIME Dergisi’nin kapağında yer alan ünlülerden oldu ve adeta tarihe geçti. Şubat ayında ABD’nin Denver kentinde düzenlenen ETHDENVER konferansı sona erdikten sonra orada kaldığı otelde röportaj veren Buterin, birçok konuya değindi.

Babası Dimitri Buterin: Yavaş konuşması önce okumayı öğrenmesinden…

Röportajda Vitalik’in babası Dimitri Buterin de yer aldı. Vitalik hakkında ilginç bilgiler veren baba Buterin, bugün yavaş konuşması, aslında çocukken gece yatmadan önce okumaya alışmasıyla ilgili. Beyin hızlı çalıştığı için tam anlamıyla vücut ona ayak uyduramıyor.” dedi.

“Egosu yok, patronluk taslayamıyor”

Dergi röportajı geçmişten bilgilerle de zenginleştirdi ve Vitalik için şu yorumları yaptı:

“Kıyafetlerine özen göstermiyor. Göz teması kuramıyor ve hafif de olsa kekeleyerek konuşması onun basmakalıp liderlik vasıflarından uzak kaldığını ve patronluk taslamadığını çok net şekilde gösteriyor. Bu yüzden Ethereum Vakfı’ndaki arkadaşları da onu liderlik konusunda eleştiriyor. Ancak ego sahibi değil ve onunla sohbet edenler adeta kahkahalara boğuluyor.”

Ethereum’un kurucuları olarak bilinen sekiz kişilik grubun, İsviçre’de üç katlı bir airbnb’yi paylaştığı de belirtilirken, daha sonra bu grubun ayrılığıyla ilgili Buterin de önemli değerlendirmelerde bulundu. İçinde bugün kripto para evreninin yakından tanıdığı Charles Hoskinson ve Gavin Wood’un da olduğu bu grubu yorumlayan Buterin, kendisinin merkeziyetsiz bir platform kurmak için çabaladığını ancak diğerlerinin para için şirket olma fikrinde olduklarını belirtti.

Vitalik Buterin’n TIME Dergisi’ne verdiği röportajdan öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“3 milyon dolarlık maymun NFT’leri yeni bir kumar çeşidine dönebilir”

“Kripto paralar yanlış şeklde kullanılmaları durumunda, kötülük getirme potansiyeli olan varlıklardır. Aşırı istekli trader’lar, sürekli artan işlem ücretleri ve görgüsüzce yapılan kripto odaklı zenginlik gösterileri beni endişelendiriyor. Sahip olduğunuz 3 milyon dolarlık maymun NFT’lerinin, kumarın yeni bir çeşidi olması tehlikesi var.”

“Ethereum’un sosyopolitik bir deneyin başlangıcı olmasını umuyorum”

“Ethereum, otoriter hükumetler için bir denge mekanizması olabilir. Daha adil oylama ve seçim sistemleri, evrensel seviyede elde edilen bir temel gelir seviyesi, kamu yararına projeler… Ama birçok konuda sesimizi çıkarmazsak, elde edeceğimiz şey, sadece alınıp satılan ve herkesin kâr peşinde koştuğu varlıklar olacak. Bu da dünya için gerekli olan şey değil”

“Kriptonun amacının maymunlarla oynamamak olduğunu gördük”

“(Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili) Son zamanlarda yaşananlara baktığımız zaman kripto paraların amacının sadece milyon dolarlık maymunlarla oynamamak olduğunu gördük. İçinde belli anlamlar barındıran ve gerçek dünyanın amaçlarına yönelik de işe yaradığını anladık.”

“Onlar parayı seçtiler ve gittiler”

(Ethereum kurucularının projeden ayrılması hakkında)

“Ben kendimle baş başa bilgisayarımda kod yazıyordum. Diğer arkadaşlarım ise Ethereum gönderip karşı tarafı kendilerine bira getirmeye ikna ediyorlardı. Ben bağımsız bir platform yaratmak isterken onlar bir iş kurmak istediler. Fikirlerden biri, Google’ın kripto versiyonunu oluşturup, elde edilen kullanıcı verilerini satmaktı. Aramızdaki en büyük bölünme parayla ilgiliydi. Ama benim amacım tamamen merkeziyetsiz bir platformdu. Ben de dahil baş-kurucuların Ether dağıtım oranlarını düşürme konusu açıldığı zaman moralleri bozuldu ve üzüldüler. Onlara göre ben daha fazla payı kuruculara vermeliydim.”

“Regülatörlere karşı olan korkumu ve saflığımı kullandılar”

“Onlar ve diğerleri benim regülatörlere karşı olan korkumu kullandılar. Bana kâr amaçlı bir şirketi kurmanın çok daha kolay olduğunu, kâr amacı gütmeyen bir platform kurmanın ise regülatörlerle sorun yaratacağını söylediler.”

“Liderlik topluluğun taleplerine kayıtsız kalmamaktır”

“Ego sahibi olduğunuz zaman profesyonellik devreye giriyor. Ancak bence liderlik bunu gerektirmiyor. Lider kişiler, yumuşak güç kullanımına güvenmelidir, aşırı güce ise çok az başvuracak seviyede olmalıdırlar. Topluluğun görüşlerine kayıtsız kalmamalıdırlar.”

“Sharding gecikirse problem büyür”

Sharding konusunda yeterince hızlı davranmazsak insanlar diğer merkezi oluşumlara göç edebilirler. Sharding’den sonra da hala merkezileşme devam ederse, o zaman büyük problem olduğunu fikirlerine katılırım”

“Kripto, otoriter rejimlerin eline geçmemeli”

“ABD’deki kripto adımları konusunda bazı şeylerden emin değilim. Cumhuriyetçiler çok daha fazla destek oluyormuş gibi bir algı var. Kripto para endüstrisinin sağ eğilimli olduğuna dair bir gidişat var. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa, endüstrinin potansiyelinin çoğunu feda etmek zorunda kalırız. Blok zinciri teknolojisi için en kötü senaryo, onun otoriter hükumetlerin eline geçmesi olur. Kriptonun merkeziyetsiz kalması, hükumetlerin bu teknolojiyi kullanarak rakiplerini güçsüzleştirme hamlesini yapamaması açısından çok önemli. Hatta benim bu teknolojiye sonuna kadar bağlı olmamın tek nedeni.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl