Vitalik Buterin tartışılan Shiba Inu bağışına açıklık getirdi: SHIB beklentilerimi aştı

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, kendisinin 2.5 sene önce yaptığı bir bağışla ilgili sorulan soruya cevap verdi. Buterin, bir yapay zeka enstitüsüne yaptığı SHIB bağışının, token'daki sert yükselişle 660 milyon dolar seviyesine geldiğini belirtti. Buterin, "SHIB beklentilerimi ciddi şekilde aştı" dedi.

ABD ve Avrupa’daki politik gelişmelerle ilgili yaptığı haberlerle bilinen Politico, Vitalik Buterin’in 2021 yılında bağış yaptığı bir kurumu mercek altına aldı. Başlığında “660 milyon dolarlık bağış alan küçük yapay zeka grubu” sözlerini kullanan Politico, Buterin’in yaptığı bağışı da sorguladı.

ABD ve Avrupa’da 20 kadar çalışanı olan ve yapay zeka çalışmalarıyla bilinen Future of Life Institute (FLI) kurumuyla beraber yapay zeka alanına gelen bağışları sorgulayan Politico, o sene bu kurumun elinde sadece 2.5 milyon dolar olduğunu belirtti.

“SHIB beklentilerimi aşınca böyle oldu”

Bir okur ise X üzerinden, “Bu bağış tam olarak 660 milyon olmayabilir ama Politico’ya göre öyle…” dedi. Buterin ise, gördüğü bu tweet’i cevapsız bırakmadı. Kendisinin yaptığı Shiba Inu bağışının, beklediğinden fazla değerlendiğini belirten Buterin şunları söyledi:

“Aslında bu CryptoRelief bağışıyla aynıydı. Bağış yapma kararından sonra bir bölüm SHIB token’ı hemen gönderdim. Birkaç günde 100 kat kadar düşebileceğini düşündüm. Bu yüzden hemen gönderip, kuruluşun da bunu anında paraya çevirmesini sağlamak istedim. En azından 10-25 milyon dolar aralığında bir meblağ elde edebileceklerini düşündüm. Ama SHIB benim beklentilerimi aştı ve değerlendi”

İşte bu nedenle Politico’nun bahsettiği rakam aslında Shiba Inu’daki müthiş yükseliş kaynaklı olabilir.

Öte yandan Shiba Inu’nun anonim geliştiricilerinden olan Shytoshi Kusama da, Buterin’in bu tweet’ini RT etti.

1.2 milyar dolar gelmişti

Hatırlanacağı üzere Buterin, FLI’ye gönderdiği bağışın bir benzerini aynı dönemde Hindistan merkezli olan Kovid araştırma fonu CryptoRelief’e de yapmıştı. Shiba Inu geliştiricilerinden gelen ve o dönem (Mayıs 2021) 1.2 milyar dolar değeri olan 50 trilyon adet SHIB token’ın yüzde 90’ını yakan Buterin, kalan yüzde 10’luk bölümü de bu fona bağışlamıştı.

Shiba Inu fiyatı, bu bağışlardan yaklaşık 3 ay sonra da sert şekilde yukarıya çıkmış ve kendi rekorunu kırmıştı.

Shiba Inu geliştiricileri ise, tamamen kendi kripto paralarının yani SHIB’i reklamını yapmak için bu kadar büyük bir meblağı Buterin’e yollamışlardı. Cüzdanında bu kadar büyük bir rakamın durmasından rahatsız olan Buterin, SHIB token’ların büyük kısmını geri döndürülemez bir cüzdana yollayarak yakmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl