Vitalik Buterin: Yeni bir ‘kripto kışı’na girmiş olabiliriz

ETHDenver 2022 Konferansı'nda bulunan ve giydiği kıyafetlerle özellikle sosyal medyada büyük ilgi toplayan Vitalik Buterin, yeni bir 'kripto kışı'na girilmiş olunabileceğini belirtti. Bu tür zamanların, altı dolu projelerin kendini kanıtladığı dönemler olduğunu belirten Buterin, "Artık niş bir grubun, başka niş grupları kontrol ettiği kripto para dönemlerinden çıktık. Kripto artık ana akım finansal piyasaların bir parçası gibi davranıyor" dedi.

Ethereum‘un kurucularından Vitalik Buterin ses getirecek yorumlarda bulundu. Kıyafetleriyle ön plâna çıktığı ETHDenver 2022 Konferansı’nda değerlendirmelerde bulunan Buterin, kripto para piyasalarının yeni bir “kış mevsimi”ne girmiş olabileceğini belirtti.

“Güçlü projeler şimdi ortaya çıkacak”

“Kripto kışı”na girip girmedikleri konusunda emin olmadığını ancak eğer böyle bir durum varsa, uzun dönemli bir kalıcı projelerin şimdi ortaya çıkacağını belirten Buterin şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralarda kış sert geçer ve bu dönemde birçok uygulama ve proje yok olur. Geriye kalanlar ise uzun dönemli ve dayanıklı olanlardır. Ekipleri ve getirdikleri modellerle zorlu dönemde hayata tutunmayı başarırlar. Artık kripto para endüstrisi, belli bir niş grubun, diğer bir niş grubu kontrol ettiği dönemleri geride bıraktı. Özellikle geçen sene yaşadığımız büyüme beni şaşırttı. Artık kripto para piyasası ana akım finansal piyasaların bir parçası gibi davranıyor. Bu dönemde bir kripto kışına girip girmediğimiz konusunda emin değilim ama eğer öyle ise, iyi projelerin hayatta kaldığı dönemler olacak. Yeni teknolojiler inşa eden projeler için de bu dönemler bir fırsat olur”

“İnsanlar blok zincirleri yeniden kullandığında bu sorunları görmemeli”

Bir süredir Ethereum’un ölçeklendirilmesi konusuna eğilen Buterin, yeniden ağın yoğun olarak kullanıldığı dönemler geldiğinde insanların aynı problemleri görmek istemeyeceğini de söyledi:

“Blok zincir yeniden kullanıldığında, insanların hala tıkanıklık ya da işlem yapılamama durumlarını görmesini istemeyiz”

1300 dolardan 90 dolara kadar inmişti

Hatırlanacağı üzere 2017 yılının Aralık ayındaki boğa sezonuyla beraber birçok kripto para gibi müthiş yükselişler yaşayan Ethereum, 2018’in Ocak ayında 1300 dolara kadar yükselmişti. Daha sonra gelen büyük düşüş hareketiyle birlikte kademeli şekilde düşen Ethereum, 90 doların da altına inmişti.

2021 yılındaki boğa sezonunda da adından söz ettiren ikinci en büyük kripto para, 10 Kasım günü de ATH yapmış ve 4 bin 800 doların da üzerine çıkmıştı.

Ethereum blok zinciri özellikle işlemlerin yavaşlığı ve yüksek ücretleriyle eleştiriliyor. ETH 2.0’ın bu tür sorunları çözmesi bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl