Vitalik Buterin’den Bitcoin geliştiricisine PoS tepkisi: Yanlış düşünüyorsun

Ethereum'un kurucularından Vitalik Buterin, Bitcoin geliştiricisi olan Jimmy Song'un "PoS, Bizans generali poroblemini çözmüyor" yorumuna tepki gösterdi. Buterin yorumunda "Birçok tartışma arasında tek satırlık bir tanımdan ötürü işe yaramadığını söylüyorsan yanlış düşünüyorsun" dedi.

vitalik-buterin

Bitcoin ve Ethereum geliştiricileri arasında yıllardan beri devam eden tartışmalarda son dönemin büyük konusu ise İş Kanıtı ile Hisse Kanıtı arasındaki farklar ve hangisinin daha “iyi” olduğu…

“Yetersiz seviyedesiniz demektir”

Bitcoin geliştiricisi olan Jimmy Song, dün attığı bir tweet’te PoS, yani Hisse Kanıtı sisteminin merkeziyetsiz bir konsensüs sunmadığını belirtti ve şunları söyledi:

“Hisse Kanıtı Bizans Generali probelmini çözmüyor, bu yüzden de merkeziyetsiz bir konsensüs sunmuyor. Bu tweet’i anlamadıysanız, PoS konusunda konuşmak için tamamen yetersiz seviyedesiniz demektir”

“Tek bir satırda yazan tanımlama yüzünden…”

Song’un bu yorumuna ise Vitalik Buterin kayıtsız kalmadı ve tweet’i alıntılayarak cevap verdi:

“Eğer insanların A ve B konusunda yaptığı bir tartışma çok uzun zaman sürmüş ve belli bir kavrama ulaşmışsa, bu konuda matematik, ekonomi ve ahlaki felsefeyi de içine alacak şekilde derin tartışmalar yapılıyorsa ve sen, ‘B, birçok anlama gelebilecek bir cümlede yazanlardan ötürü, çok aptal’ diyorsan, muhtemelen sen yanlış düşünüyorsun”

Nic Carter da katıldı: “PoS çalışıyor”

Öte yandan tartışmaya Bitcoin’e verdiği destekle bilinen ancak geçtiğimiz günlerde şirketinin bir cüzdan firmasına yaptığı yatırımdan ötürü Bitcoin “maksimalistleri” tarafından sert tepki gören Nic Carter da katıldı. Carter, PoS’un doğru şekilde çalıştığını ancak asıl tartışmanın ahlaki açıdan olduğunu belirtti:

“Bu konuda Bitcoin’ciler garip şekilde yanılıyorlar. PoS düzgün şekilde çalışıyor. Bu çok net. Tartışma, PoS’un olması gereken/ahlaki olup olmadığıdır. Küresel bir paranın PoS temeline oturtulup oturtulmaması gerektiğidir. Ele geçirilmelere karşı koruyup korumadığıdır. Tartışmalar bu konularla ilgilidir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl