Vitalik Buterin’den boğa yorumu: Balon geç patladı! Uzun sürmesine şaşırdım

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin verdiği bir röportajda kripto paralarda son aylarda yaşanan düşüşleri bir süredir beklediğini ifade etti. Boğa sezonlarının genelde 9 ay sürdüğünü ve bu kez 1,5 seneyi aştığını belirten Buterin, "Herkes o fiyat seviyelerinin yeni normal olduğunu düşündü ama değildi. Ben sonunda fiyatların yeniden bu seviyelere düşeceğini biliyordum. Hatta bu kadar uzun sürmesi de beni şaşırttı" dedi.

Ekonomist Noah Smith’e bir röportaj veren Vitalik Buterin, boğa sezonunun beklediğinden uzun sürdüğünü ancak fiyat düşüşlerinin de normal karşılanması gerektiğini söyledi.

“Uzun bile sürdü”

Boğa sezonlarının genelde 6 ilâ 9 ay arasında sürdüğünü belirten Buterin, yüksek fiyatların insanlar için artık normal karşılanmaya başlandığını ancak bu düşünce tarzının doğru olmadığını belirtti:

“Açıkçası fiyat düşüşlerinin daha erken olmaması beni şaşırttı. Boğa sezonları genelde 6-9 arasında olur. Bu kez 1,5 yıl sürdü. İnsanlar yüksek fiyatların artık ‘yeni normal’ olduğuna inanmaya başladılar. Kendilerini buna hazırladılar. Tüm bu süreç içinde aslında fiyatların düşeceğini biliyordum. Sadece zamanını bilmiyordum. İnsanlar bugünlerde yeniden döngülerle ilgili fikirleri okumaya başladılar. Fiyatlar yükseldiğinde kriptonun gelecek olduğunu söylüyorlar ancak düşünce de aslında bu sistemin kusurlarını ve hatalarını gösteriyorlar. Hep iki uç arasında gidip geliyoruz. Yükselişlerde her şey artar ancak düşüşlerde de bugün Terra LUNA’da gördüğümüz gibi sürdürülebilir olmayan iş modelleri de yok olur”

“Asıl soru fiyatların ne zaman sakinleşeceği…”

Noah Smith’in, Bitcoin’in getiri eğrisinin zamanla düşmesi ve bir gün altın seviyesine gelip gelmeyeceğini sorduğu sorusuna orta vadede cevap verebileceğini belirten Buterin şu ifadeleri kullandı:

“Orta vadede geleceğin kripto paralarının fiyat hareketlerinin sakinleşeceğini düşünüyorum. Buradaki ana soru bu durumun hangi fiyat seviyesinde gerçekleşmeye başlayacağı… 2011’de Bitcoin 31 dolardan 2 dolara düştüğünde insanlar onun gerçekten vârolup olmayacağını bilmiyordu. 2014’te ise bu belirsizlik çok daha azdı. 2017’den sonra ise artık vârolup olmayacağını değil ana akım seviyeye ulaşıp ulaşamayacağını konuşuyorduk. Zamanla vâroluşsal sorular azalacaktır. Eğer 2040 yılı itibariyle kripto paralar az da olsa ilerlerlerse, altının varlık saklama rolüne ortak olabilirler”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl