Vitalik Buterin’den Elon Musk’ın “mavi tik” politikasına eleştiri

Elon Musk'ın Twitter'da bot ve sahte hesaplarla mücadele için getirdiği aylık 8 dolarlık yeni uygulama Vitalik Buterin'den eleştiri aldı. Buterin Twitter hesabından, "'8 dolar ödeyip, kendine istediğin ismi verebilirsin' fikri mavi tik'in dolandırıcılık karşıtı rolüne zarar verir" dedi.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması ve hemen ardından üst üste sert adımlar atarak önce yönetim kurulunu feshedip daha sonra “mavi tik” konusunda ödeme sistemi getirmesi tartışılmaya devam ediyor.

Buterin: Dolandırıcılık mücadelesine zarar verir

Bu tartışmalara katılan isimlerden biri de Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’di. Buterin Twitter hesabından Musk’ın “mavi tik” politikasına eleştiri getirdi ve şunları söyledi:

“Bu politikanın ne kadar iyi çalışacağını, mavi tik’i olan kişilerin, ne kadar o söyledikleri kişi oldukları yönünde yapılan çalışmalar belirleyecek. ‘Aylık 8 dolar öde ve kendine istediğin ismi ver’ tarzı bir durum, mavi tik’in dolandırıcılık karşıtı pozisyonuna zarar verir. Ancak daha net bir doğrulama sistemi kurulursa o zaman sonuçlar çok farklı olur”

“8 dolarlık adım ekonomik hiyerarşi yaratmaz”

Eleştirisine rağmen Buterin, mavi tik üzerinden para alınmasının ise söylendildiği gibi çok da yanlış olmadığını belirtti:

“Aylık 8 dolarlık ödemenin ekonomik bir hiyerarşi yaratacağı eleştirisini anlamıyorum. Şu anki mavi tik sistemi, aylık 20 dolar ödeme sisteminden bile kötü… Bana göre doğrulamalar, maliyet seviyesinde ücretlendirilmeli ve diğer premium hizmetlerden de ayrı tutulmalıdır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl