Vitalik Buterin’den sahte hesap uyarısı geldi, CZ de destek verdi

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, protokolün Merge güncellemesinin yaklaştığı şu günlerde sahte hesap uyarısında bulundu. Instagram'da 5 binden fazla kendisiymiş gibi görünen sahte hesabın olduğunu belirten Buterin'e, Binance CEO'su CZ de destek oldu ve LinkedIn konusunda benzer şikayetlerde bulundu.

Son dönemde hayatımıza yoğun şekilde dahil olan sosyal medya kripto para dünyasının da vazgeçilmez alanlarından biri olurken, her sektörde olduğu gibi burada da sahtecilik ve dolandırıcılık birçok insanın mağdur olmasına yol açıyor.

Özellikle kripto para yatırımcılarının yakından tanıdığı isimlerin sahte hesapları vasıtasıyla ödün dağıtımı adı altında birçok dolandırıcılık işlemi yapılırken, her sene milyonlarca dolar, saf ve bir an önce fazla para kazanmak isteyen yatırımcıların cebinden dolandırıcılara geçiyor.

Buterin: Benimle hiçbir alakası yok

Bu konuyla ilgilis erzenişte bulunan isimlere ise son olarak Vitalik Buterin eklendi. Kendisinin Instagram’da 5 binden fazla sahte hesabının olduğunu belirten Ethereum kurucusu şu ifadeleri kullandı:

“Düzenli hatırlatma: Instagram’da benim adıma açılan 5 binden fazla hesapla alakam yoktur. Bu hesapların hepsi sahtedir. ‘Vitalik Buterin’ ya da ”Büterin’ veya her neyse, yazan ve bu isimle paylaşımlar yapan hesapların hepsi dolandırıcıdır”

CZ’den destek geldi: Dikkatli olun

Binance CEO’su Changpeng Zhao da, Buterin’in paylaşımını takipçileriyle paylaştı ve kendi yorumunu ekleyerek şu ifadeleri kullandı:

“LinkedIn’de ‘Binance çalışanı’ yazan 7 binden fazla profil var ve bunların sadece 50 kadarı gerçek… Keşke LinkedIn’in de bir hesap doğrulama özelliği olsaydı… Birçok dolandırıcı burada ‘Merhaba ben listelemeden sorumlu Binance çalışanıyım’ diye insanlara mesaj atıyor. Dikkatli olun”

Youtube da ön plâna çıkıyor

Bilindiği üzere kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği ve milyonlarca abonenin olduğu Youtube’da da özellikle Elon Musk, Buterin, Zhao ve diğer kripto ünlülerin videolarıyla dolandırıcılık faaliyetleri yapılıyor. Bu kişilerin eski konuşmaları yayınlanarak, “canlı yayın” ibaresi altında milyonlara gösteriliyor ve sanki ödül dağıtımı yapılacakmış gibi gibi belli adreslere kripto para yollanması gibi yönlendirmeler yapılıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl