Vladimir Putin dijital ruble yasasını imzaladı: Resmen açıklandı

Özellikle Ukrayna savaşının başlamasının ardından dijital para konusunda önemli adımlar atılan Rusya'da devlet başkanı Vladimir Putin, 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak olan CBDC yasasını bugün imzaladı. Merkez bankasından yapılan açıklamaya göre, Rus halkı CBDC kullanıp kullanmama konusunda inisiyatifi kendi kullanacak ve dijital ruble halk için zorunlu olmayacak.

putin

Çin’in ardından Rusya da CBDC kavramını gerçek hayatta uygulamaya başlayacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dijital ruble yasa tasarısını bugün imzaladı ve kanunlaştırdı. Bu onay ile birlikte, dijital ruble yasası 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek.

Yasa tasarısında sadece bir değişiklik yapıldı. Tasarıdaki miras ve iflas ile ilgili değişiklikler Ağustos 2024’ten itibaren yürürlüğe girecek.

Bu imzayla birlikte, Rusya Merkez Bankası, ağustos ayı içinde CBDC üretecek ve gerçek kişilerle birlikte denemelere başlayacak. Merkez bankası ayrıca dijital rublenin tüm işleyişinden de sorumlu olacak.

İsteğe bağlı olacak

Yasanın en önemli noktalarından birinin de dijital rublenin kullanımının zorunlu kılınmaması olacak. Konuyla ilgili konuşan Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina şunları söyledi:

“Dijital ruble konusunda kimse kimseyi zorlamayacak. Ancak umuyoruz ki, dijital rubleyi kullanmak bireylerin ve işletmelerin faydasına olacak. Özellikle ödeme işlem ücretlerinin düşürülmesi konusunda…”

Merkez bankası başkan yardımcısı Olga Skorobogatov da, kitle benimsenmesinin en erken 2025 ya da en geç 2027’den önce oluşmasını beklemediklerini dile getirdi.

Hatırlanacağı üzere alt meclis olan Duma 11 Temmuz’da, üst meclis olan Federasyon Konseyi de 19 Temmuz’da yasa tasarısını onaylamış ve Putin’in imzasına sunmuştu. Tasarı ilk olarak 2022’nin aralık ayında oluşturulmuştu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl