Vladimir Putin’den uluslararası ödemeler için dijital para kullanım önerisi

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmada uluslararası ödemeler konusunda dijital para kullanımı önerisi getirdi. Putin, şu anki sistemin çok pahalı ve bir grup bankanın kontrolünde olduğunu belirterek, dijital para ile dağıtık defter teknolojisinin çok daha uygun olduğunu söyledi.

putin

Geçtiğimiz sene Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar hakkında olumlu sözler sarf eden ancak bu varlıklar ticaret ve ödemelerde kullanılmasını beklemediğini dile getiren Vladimir Putin, bu fikrinde de değişikliğe gidiyor gibi gözüküyor.

“Hem bağımsız hem güvenli olur”

Rusya’nın en büyük bankalarından biri olan Sberbank’ın düzenlediği konferansta konuşan Putin, Ukrayna savaşı nedeniyle uluslararası ödemelerde yaşadıkları sorunlara değindi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bugünün bize uygulanan yasa dışı kısıtlamaları en çok da ödeme sistemleri üzerinden yapılıyor. Bunu en iyi bizim finans kurumlarımız görüyor çünkü birebir yaşıyorlar. Uluslararası ödemeler sistemi bugün çok pahalı ve kontrolü küçük bir grup finansal grup tarafından sağlanıyor. Dijital para ve dağıtık defter teknolojisiyle uluslararası ödemeler için yeni bir sistem kurabilir.z Çok daya uygun olmasının yanında hem aracı kurumlar ile bankalrdan bağımsız hem de güvenli olur”

Son dönemde ülkenin Swift sisteminden çıkarılması ve doğalgaz satışında Rusya’nın ruble talep etmesi taraflar arasında birçok problem yaratmıştı. Rusya Merkez Bankası da, tüm yaşananların ardından kripto paralara karşı olan sert tavrını değiştirmiş ve bu konuda önemli çalışmalar başlatmıştı.

Rusya gibi Batı dünyasının kısıtlamaları altında kalan Küba’nın da aynı konu üzerinde çalışmalar yaptığı ve Rusya ile istişare halinde olduğu belirtiliyor.

ABD yaptırımlarının kıskacında olan bir başka ülke İran da geçtiğimiz aylarda kripto paralarla ilk ticaretini yaptığını açıklamış ancak konu hakkında detay vermemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl