Voyager, FTX-Alameda’nın teklifini reddetti, SBF cevap verdi

Bu ay başında iflas başvurusunda bulunan Voyager Digital'ı satın almak isteyen FTX-Alameda ikilisine şirketten ret cevabı geldi. Yapılan açıklamada teklifin "müşterilerin değil, sadece FTX-Alameda ikilisinin yararına olacağı" belirtildi. Genç CEO SBF'den ise cevap gecikmedi: Elinizde bulunan fonları nedne hala müşterilere vermiyorsunuz?

Voyager şirketi, FTX ile Alameda’nın kendilerine sunduğu kurtarma plânını reddetti. Yapılan açıklamada, Voyager’ın zorda kalmış müşterileri için önerilen teklifin “hem yanlış hem de yanıltıcı” ifadeler içerdiği yazıldı.

“Alameda-FTX mahkemeye karşı yükümlülüklerini ihlal etti”

İflas süreciyle ilgilenen avukatlık bürosu Kirkland & Ellis LLP’den yapılan açıklamada FTX ve Alameda şirketlerinin mahkeme yükümlülüklerini de ihlal ettikleri belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“İçinde birçok yanıltıcı ve yanlış ifadelerin yer aldığı satın alma teklifini kamuya açıklayarak Alameda ve FTX, hem iflas mahkemesine hem de borçlulara olan yükümlülüklerini de ihlal etmişlerdir. Voyager, iflas sürecini bilerek ve isteyerek ihlal etmesi nedeniyle Alameda-FTX’e karşı tüm haklarını saklı tutmaktadır”

SBF’den cevap gecikmedi: Fonları neden sahiplerine vermiyorlar?

FTX ve Alameda’nın genç CEO’su Sam Bankman-Fried ise bu konuda cevabını fazla geciktirmedi ve Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Verdikleri teklifin Voyager müşterilerinin yararına olduğunu ve teklif sayesinde müşterilerin tüm fonlarını geri alma şansına sahip olduklarını söyledi:

“Voyager, müşterilerin varlıklarını kaybetmiştir. Ama fonların büyük bölümü de ellerindedir. O zaman neden hala kalan fonları sahiplerine vermiyorlar? Tam rakamı bilmiyorum ama diyelim ki, Voyager varlıkların %75’ine sahip… Normalde olması gereken, müşterilen bu %75’lik kısmı alması ve daha sonra da 3AC’den bazı fonlar kurtarılabilirse, onları da almalarıdır. Ama bu hala olmadı. Neden?

Geleneksel finans süreci böyle istiyor. Müşteriler fonlarını almadan önce bir güzel dayak yerler… Bu durum yıllar alabilir. Çünkü bu süreçte fonlar dondurulur. Mt. Gox’u hatırlayanlar vardır. Süreç hala devam ediyor…

Açık ve net olmak gerekirse, teklifimiz sayesinde Voyager müşterileri, şirkette kalan fonların %100’ünü geri alabilecekler. Bu fonlara, ileriki dönemde kurtarılabilecek fonlar da dahildir.

Bu teklifi kim istemez? Voyager’ın avukatları… Onlar alabilecekleri ücretin olabildiğince uzun sürmesi için reddedebilirler. Ama bizim teklifimiz müşterilerin fonlarını hemen almasını sağlıyor”

Öte yandan FTX’in teklifinde ayrıca, anlaşmanın kabul edilmesi durumunda her Voyager müşterisinin, FTX borsasında bir hesap açması gerektiği de bulunuyor.

Hatırlanacağı üzere, Voyager’ın iflas başvuru dosyalarında Alameda Research’ün de Voyager’dan 377 milyon dolar borç aldığı ortaya çıkmıştı. Yani Alameda, aslında kurtarmak istediği şirkete bir nevi borçluydu.

İflas eden bir başka kripto fon şirketi Three Arrow Capital da, Voyager’a 670 milyon dolar borç bıraktı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl