Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

VTB Bank CEO’su Andrey Kostin: Bitcoin’i sevmiyoruz

Rusya’nın ve dünyanın en büyük bankalarından biri olan VTB Bank yönetim kurulu başkanı Andrey Kostin, Bitcoin’i sevmediklerini ve onun “sahte para” olduğunu söyledi.

St. Petersburg’da devam eden Uluslararası Ekonomi Forumu’nda CNBC’ye konuşan Kostin, Bitcoin’in sahte olduğunu ve dünyanın herhangi bir yerinde madencilik yapılarak üretilmesinin, Orta Çağ’da üretilen sahte paraları hatırlattığını söyledi. Kostin’in ‘dijital para’ yerine sürekli olarak ‘kripto para’ demesi, hatta ‘resmi ruble kripto parası’ gibi terimler kullanması da dikkat çekti.

Andrey Kostin’in açıklamaları şu şekilde:

“Bitcoin’i sevmiyoruz. Sahte bir para gibi olduğunu düşünüyoruz. Birileri dünyada bir yerde oturuyor ve madencilik yapıyor. Bu orta çağda, insanların sahte para üretmesi gibi. Ancak resmi kripto paraların önemli olduğunu düşünüyoruz.”

“Merkez bankasının kontrol etmesi lazım”

“Örnek olarak Çin bu konuda önemli adımlar attı. Rusya’da biz bunu merkez bankasıyla da konuştuk. Bankalar bu anlamda, kendi işlerinin merkez bankası tarafından alınacağını düşünüyorlar ama burada bir orta yol, bir çözüm bulunacağını inanıyorum. Kripto paraların merkez bankaları tarafından çıkarılması ve kontrol edilmesi gerekiyor.”

“Testler gelecek sene başlar”

“Ortak çalışma grubu çalışmalarına devam ediyor ve ilk resmi ruble kripto parası testlerinin de gelecek sene başlamasını plânlıyoruz. Ancak daha geniş bir ölçekte bunun yayılması birkaç sene alabilir. Geleceğe baktığımda dünyanın hızla dijitalleştiğini görüyoruz. Bence kripto paralar da bu sistemin bir parçası olacaklar.”

Fotoğraf: Flickr/WEF

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl